Türk Astronot Alper Gezeravcı'nın Uzay İstasyonu'nda Gerçekleştireceği Deneyler

TSİ 17 Ocak'ı 18 Ocak'a bağlayan gece Türk astronot Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunacağı Axiom Mission 3 (Ax-3) ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderilecek. Peki Gezeravcı orada neler yapacak?
Türk Astronot Alper Gezeravcı'nın Uzay İstasyonu'nda Gerçekleştireceği Deneyler

Nedir olay?

alper gezeravcı: axiom-3 ya da kısaca ax-3 görev kadrosuna dahil edilmiş olan türk astronot.

görev, alçak dünya yörüngesinde çeşitli ülkelerden katılım sağlayan astronotlar tarafından birtakım deneyler gerçekleştirmek üzere tasarlanmış özel bir proje. fırlatma aracı falcon 9 roketi, hedef mekân uluslararası uzay istasyonu.

deneylerin içeriği geniş bir yelpazeye yayılıyor. genel olarak sıralamak gerekirse;

- sinir hücrelerinin yer çekimsiz ortamdaki durumları,

- uzay görevlerinde bulunan astronotların kemik yoğunluğundaki değişimler,

- alzheimer, parkinson ve kanser hastalıkları ile ilgili bazı çalışmalar,

- yapay zekânın hastalık teşhislerinde kullanımı,

- uzayda kurulması muhtemel üslerde kullanılabilecek malzemeler

gibi konuların yer çekimsiz ortamlardaki testleri olarak özetlenebilir. görevinin toplam süresi 2 hafta civarında olacak.

Konu başlıklarını artıralım

alper gezeravcı, ülkemizin uzaya çıkacak ilk gökmen'i. öncelikle sonuna kadar muhalifim ve bu projeyi sonuna kadar destekliyorum. kendisi yalnızca uzaya çıkmakla kalmayıp uluslararası uzay istasyonu'nda 2 hafta sürecek ve ülkemizin uzay ile ilgili akademik bilgi dağarcığına katılacak bilimsel çalışmalar yapacak. görev kapsamında uzay istasyonunda yapılacak çalışmaların başlıklarını aşağıda sıralayalım:

1. uzay için yeni nesil alaşımlar

2. katı fazdaki parçacıkların bir akışkan içindeki dinamiğine yerçekimsiz ortamın etkisi

3. uzay görevleri için mikroalgal yaşam destek üniteleri

4. ekstrem halofit olan schrenkiella parvula'nın tuz stresine verdiği yanıtların uzay ortamında araştırılması

5. uzay görevinde bulunan astronotların metabolom/transkriptomlarındaki değişimlerin analizi ve ulusal omik veri setlerinin oluşturulması

6 . uzay misyonlarına katılan bireylerde radyasyona maruz kalmanın kanser için ölümcül lezyonlar olan periferik kandaki mieloid kökenli baskılayıcı hücrelere etkisinin incelenmesi

7. uzay koşullarında antartika ve ılıman mikroalg yetiştiriciliğinin karşılaştırmalı çalışması

8. mikro yerçekimi altında bitkilerde crispr gen düzenleme verimliliğinin araştırılması

9. yerçekimsiz ortamda propolisin anti bakteriyel etkisi

10. uzayda yaşamaya karşı oluşan hayati tepkimelerin vokal kord kaynaklı değişimler ile tespiti ve düşük yerçekimsizliğin sebep olduğu rahatsızlıkların ses frekansları ile tanımlanması

11. solunum sistemi fizyolojisi içerisinde yapay zeka desteği ile verilen havanın oksijen seviyesini hesaplayarak düşük yerçekiminin sebep olduğu rahatsızlıkların tanımlanması

12. mikro yerçekimi ortamında kurşunsuz lehimleme araştırması

Son söz

nasa'nın askeri bir kurum olduğunu sanan, orada askeri protokol olduğunu sananlar var...  nasa askeri bir kurum değildir. nasa'nın askeri yoktur. sivil bir kurumdur ve hatta uzay seferlerinde görev alan askerler resmi ordu üniforması dahi giyemez. en fazla kuvvet brövesini yakasında taşır.

astronot takımının ingilizcesi "astonaut core" olarak geçer. bunu google emmi "birlik" diye çevirdi diye o takım ordu birliği olmaz.

görev komutanı abd'li. uzay aracının kaptanı yani. nasıl gemilerde kaptan ne derse odur. uzay aracında da görev komutanı ne derse odur. görev lideri amerikalı diye askerimiz abd ordusuna bağlanmıyor.

astronotumuz nasa için gitmiyor. türkiye uzay ajansı ve tübitak uzay adına gidiyor.

Son bir bilgi

alper gezeravcı uzaya çıkan ilk türk değildir, türkiye türk'ü ve uzaya ilk giden kişi olabilir.

toktar ebubekirov uzaya giden ilk türk kişidir. hatta ptt'nin 2000 yılına mektuplar projesi gerekçesi ile ilk türk uzay adamına mektup meselesinde bahsi geçen bu kişiye verildi mektup.

https://www.hurriyet.com.tr/…y-adamina-ulasti-54486