Türk Dizileri Yurt Dışında Neden Bu Kadar Popüler?

Türk dizileri; Güney Amerika, Arap ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok farklı bölgesinde ciddi izlenme sayılarına ulaşmış durumda. 2018 verilerine göre yıllık dizi ihracatımız 500 milyon doları aştı. Peki bu başarının sırrı nedir? Türk dizileri neden bu kadar çok izleniyor?
Türk Dizileri Yurt Dışında Neden Bu Kadar Popüler?

asla küçümsenmemesi gereken çok büyük bir başarıdır türk dizilerinin yurt dışında tutması.

2018 yılı rakamlarına göre yıllık dizi ihracatımız 500 milyon dolara çıkmış. bu da 4 milyar tl gibi bir para demek. sektörde amerika'dan sonra ikinciyiz. sıralamayı, ihraç edilen dizi süreleri bakımından yaptığımızda ise amerika'yı da geçip dünya birincisi oluyoruz. yani amerika'ya kıyasla daha ucuza, daha uzun diziler satıyoruz.

netflix'in açıklamalarına göre stranger things isimli dizinin 3. sezonu 64 milyon, la casa de papel'in 3. sezonu ise 44 milyon kişi tarafından izlenmiş. netflix herhangi bir dizinin ilgili sezonunun ilk üç bölümü izlenmiş ise o sezonu komple izlenmiş sayıyor ve ölçümünü buna göre yapıyor. gümüş adlı türk dizisinin final bölümü sadece orta doğu'da 84 milyon kişi tarafından izlenmiş. the guardian'ın yaptığı habere göre muhteşem yüzyıl dünya çapında 500 milyondan fazla insan tarafından izlenmiş.


türk dizilerinin yoğun cinsellik öğeleri içermemesi, fantastik konulara değil de sıradan bir insanın olağan yaşamında karşılaşabileceği konuları işlemesi, bölüm boyunca eşlik eden o diziye özel dizi müziklerinin varlığı, izlerken aynı zamanda ikinci bir iş yapmaya (sohbet, ütü, bulaşık vb.) da fırsat verecek nitelikte olmaları dizileri kolay izlenir kılıyor.

umarım dizi sektörümüz daha da gelişir. bu diziler sayesinde tüm dünyaya para ile satın alınamayacak şekilde kültürümüzün, şehirlerimizin reklamını yapabiliyoruz.

güney amerika, rusya, arap ülkeleri, balkan ülkeleri. deli gibi türk dizisi izliyorlar. türk dizilerinin en önemli artılarından biri süre/fiyat. 2 saatlik tv slotunu çok ucuza dolduruyor bu diziler ve izleyiciyi de yakalıyorlar. beğenmesek de çok etkili bir alanda marka olmakla meşgul türk dizileri.

4 farklı ülkede bulundum ve hepsinde en az 1 türk dizisini biliyorlar. ülkelerden ikisi asya, biri avrupa, biri afrika. bizim dizilerimize büyük yatırımlar yapılıyor, çekim kalitesi vs. üst seviyede. ama bunların dışında en önemli konu süresinin bizde olduğu gibi 2,5 saat olmaması. dizilerimiz yurt dışına satılırken bölümler 45-50 dakikalık hale getirilip satılıyor. dolayısıyla da izleniyor. 

bizim yapımcılar aynı şeyi türkiye de uygulayabilseler belki de kaybedilen seyirciyi geri kazanacaklar. ama bizde her şey reklam maalesef ve o yüzden filmden daha uzun dizi bölümleri böyle devam edecektir. biz de internet dizilerini izlemeye devam edeceğiz.