Türk Sinemasının Yıllar Sonra da İzlenebilen Ekolü: Zeki Alasya-Metin Akpınar Filmleri

Kült ikilinin birlikte yarattığı film külliyatına genel bir bakış.
Türk Sinemasının Yıllar Sonra da İzlenebilen Ekolü: Zeki Alasya-Metin Akpınar Filmleri

zeki alasya ile birlikte çektiği tüm zeki alasya - metin akpınar filmlerini bitirdiğim aktör, sanatçı ve tiyatro oyuncusudur metin akpınar. dostu zeki alasya ile birlikte geride çok değerli bir miras bırakmış, 30’a yakın film çekmiş ve bunların belirli bir kısmında güldürmüş, belirli bir kısmında ise ağlatmıştır. geride bıraktığı hazine için iki ustaya da sonsuz saygılar.

1970’li yıllar, yeşilçam sinemasında bir dönüm noktası oldu diyebiliriz

kemal sunal, metin akpınar, zeki alasya, tarık akan ve her ne kadar çocukluğundan itibaren babasının da sanatçı olmasından dolayı sinemanın içinde olsa da halit akçatepe ile birlikte güzel bir 5’li oluşturmuşlardı. başlarında da ismail hakkı dümbüllü’nün öğrencisi ve kitaplı tiyatrodan gelme bir isim olan münir özkul bulunmaktaydı. zeki alasya ile birlikte ve bu 5’li ile birlikte ilk filmini 1972 senesinde çeken metin akpınar, 1974 senesine kadar kâh başka filmlerde, kâh bu 5’li ile birlikte çektiği filmlerde oynamıştır. 1974 yılı ise hem kemal sunal gibi bir efsanenin artık kabuğundan sıyrılıp başrol almasını, hem de zeki alasya ve metin akpınar’ın gerçekten ilk zeki-metin filmini çekmesini getirmiştir. kemal sunal o sene salako ile birlikte ilk başrolünü oynarken, zeki ve metin ikilisi de mirasyediler filmini çekerek türk sinemasında bir ekolü başlatmıştır.

Petrol Kralları

1972’den mi başlatmak daha doğru olur, 1974’den mi?

bu aslında karmaşıktır ancak yine de zeki-metin filmlerinden bahsediyorsak 1974 senesini seçmemiz daha doğru olur diye düşünüyorum. 1986 senesine kadar 20 film çeken ikili, o tarihten sonra 1999 senesine kadar birlikte film yapmamışlardır. bu arada şunu da söylemek gerek, iki oyuncu da film çekmeye devam etmiştir ama birlikte film yapmayı bırakmışlardır bir süre. tabii çeşitli tiyatro ve televizyon dizilerine devam ettiklerini de hatırlatmakta fayda var. arada bir küslük bulunmamaktaydı yani.

zeki alasya ile beraber çektiği filmlerin listesi

(bkz: tatlı dillim)
(bkz: salak milyoner)
(bkz: mavi boncuk)
(bkz: köyde indim şehire)
(bkz: mirasyediler)
(bkz: beş milyoncuk borç verir misin)
(bkz: nereden çıktı bu velet)
(bkz: güler misin ağlar mısın)
(bkz: nereye bakıyor bu adamlar)
(bkz: her gönülde bir aslan yatar)
(bkz: hasip ile nasip)
(bkz: aslan bacanak)
(bkz: sivri akıllılar)
(bkz: cafer'in çilesi)
(bkz: petrol kralları)
(bkz: köşe kapmaca)
(bkz: vay başımıza gelenler)
(bkz: şaka yapma)
(bkz: baş belası)
(bkz: dönme dolap)
(bkz: davetsiz misafir)
(bkz: yanlış numara)
(bkz: patron duymasın)
(bkz: namus düşmanı)
(bkz: güle güle)
(bkz: rus gelin)

1999 senesinde ise yıldız kenter, eşref kolçak, güler ökten ve haluk bilginer gibi isimlerin bulunduğu gerçekten harika bir kadro ile birlikte güle güle filmini çekmişlerdir. bu filmi de aslında direkt olarak zeki-metin filmi saymak çok doğru değildir çünkü kendilerinin haricinde de başrolde muazzam isimler oynamaktadır. bu film gerçekten dram türünde bir numaradır diyebilirim. son noktayı ise 2003 yılında yayınlanan rus gelin filmiyle koymuşlardır.


metin akpınar’ın, zeki alasya’ya göre yazarlık ve yönetmenlik ile ilgili bir istek veya ilgisi bulunmamaktadır

sadece osman fahir seden ve zeki alasya ile birlikte nereden çıktı bu velet isimli filmin yazarlığında bulunmuştur. metin akpınar’ı genelde izleyebildiğimiz roller biraz daha babacan, ortalığı çekip çeviren, daha çapkın ve yeri geldiğinde sert kabadayı rolleridir. benim bu izlediğim filmler arasında genel anlamda çıkartacağım roller budur. tabii yine saf, komik, sakar bir yanı bulunsa da yeri geldiğinde ortama ağırlığını koyan, insanları çekip çeviren, iş bitiren kişi konumunda da çok fazla filmi vardır. görece biraz daha pratik zekalı karakterleri canlandırmaktadır. yine de en önemli etkilerinden bir tanesi de sesidir. çektiği 30’a yakın zeki-metin filminin en az yarısında muhakkak bir yerde şarkı söylemekte ya da ufak bir nağme patlatmaktadır.

geride bıraktığı miras için çok teşekkür edip, sağlıklı bir ömür dilemek gereklidir kendisine.