Türkiye Demiryolu Haritasının 1936'dan Beri Değişmemesi

Türkiye'nin 1936 ve 2022 demiryolu haritalarına baktığınızda çok acı bir gerçeği fark ediyorsunuz. Tam 84 yıldır değişmeyen bir harita...
Türkiye Demiryolu Haritasının 1936'dan Beri Değişmemesi


1936 demiryolu haritası


2022 demiryolu haritası


karşılaştırmak için avrupa demiryolu haritası


100 yılın işini 20 yıla sığdırdık diyenlerin bakması gerek bu haritalara. 

türkiye tarihinde demiryoluna en çok önem verilen dönem atatürk dönemiydi. o günden bugüne neredeyse hiçbir yeni hat yapılmadı. var olan hatların ise çok az bir kısmı geliştirildi.

bu bizim ayıbımızdır. her şehre havalimanı yapmak yerine her il ve ilçeye demiryolu döşenseydi ülkemiz adına çok daha iyi bir yatırım olurdu. birkaç arabanın geçtiği gereksiz otobanlar yerine demiryolu döşeseydik mesela.

peki neden yapmadık? 84 yıldır neden demiryolu hattımızı genişletmedik? bazen düşünüyorum, bu ülke gerçekten de çok büyük bir potansiyele sahip ama ne yazık ki bu potansiyeli açığa çıkaracak insana sahip değil...

sadece yolculuk olarak düşünmeyin. demiryolu hattının geniş olması ülkenin ticaret ağı için çok büyük önem teşkil eder. avrupa, amerika ve çin'de taşımacılık faaliyetlerinin çok büyük bir kısmı trenler vasıtasıyla gerçekleşir. mesela bugün tüm şehirlerimize demiryolu ulaşsaydı, petrol fiyatlarının artışı market fiyatlarına bu kadar ciddi bir şekilde yansımazdı.

yolculuk da cabası tabii. bu açıdan gelişmemiz gerekirken resmen geriledik. yıllar önce babam istanbul'dan bitlis'e trenle gitmiş, ülkenin bir ucundan diğer ucuna. gerçekten birçok hat kapatıldı, sefer sayıları azaltıldı. ayrıca yüksek hızlı tren atılımları yapılıyor diye sevinirken onlar da ele yüze bulaştırıldı, acı kazalar gerçekleşti.

bu konu siyaset üstü bir konu bu arada. eleştirilerimin muhatabı sadece mevcut hükümet değil; sözüm büyük atatürk hariç tüm geçmiş yönetimlere. umarım ki gelecek hükümetler demiryolu hattının bir ülke için öneminin farkındadır.

tüm dünyanın demiryolu hattını interaktif bir şekilde incelemek için open railway map kullanabilirsiniz.

ekleme: ankara-izmir yüksek hızlı tren hattı projesi kapsamında köylerindeki tarlaların ortası kazılmış. amma velakin yıllardır hiçbir çalışma yokmuş. çok yazık... buna benzer bir şekilde yavuz sultan selim köprüsü'ndeki demiryolu hattı da yıllardır süs olarak duruyor. işte ülkemizin demiryoluna verdiği önem...