Türkiye Toprakları İçinde Sık Rastladığımız Bir Safsata: Hiçbir Gerçek İskoçyalı

Hiçbir Gerçek İskoçyalı ya da No True Scotsman, pek meşhur bir argüman hatası. Ülkemizde de sıklıkla kullanılıyor.
Türkiye Toprakları İçinde Sık Rastladığımız Bir Safsata: Hiçbir Gerçek İskoçyalı
iStock

no true scotsman (hiçbir gerçek iskoçyalı); yanlış bir inanışı, fikri vs doğru çıkarmak için kullanılan tanımları göz göre göre sürekli olarak değiştirmektir. inanç uğruna akıl mantık nöronlarını peynir ekmekle yemeği gerektirir.

maalesef türkiye toprakları içinde çok fazla gözlemlediğimiz bir olaydır. malum irrasyonel bir milletin evlatlarıyız. üstelik bu irrasyonelliğimizi de o kadar çok seviyoruz, kolluyoruz ki, akıllı mantıklı adamları cezalandırmaya, memleketten kaçırmaya kadar gidiyor yaptıklarımız. bir örnek vereyim tam olsun:

bir muhabbette bilgili, kültürlü bir arkadaş yahudi türklerden bahsediyor. muhabbeti dinleyenlerden biri de işte bu no true scotsman olayını patlatacak, cahil ve inançlı bir arkadaş. bilgili arkadaş anlatıyor işte tarihte şöyle oldu da böyle oldu da. cahil arkadaş atlıyor:

- yahudi türk mü? olmaz öyle şey! **türkler** öyle şerefsizlik yapmaz!!
- nasıl yani? ama tarihi gerçek, kanıtlar şöyle de böyle de...
- olmaaaz! türkten yahudi olmaz!!!
- ama işte bak şu kanıt bu kanıt, o bu şu..
- mümkün değil! hiçbir **gerçek türk** yahudi olmaz! onlar türk değildir!
- ama türkl...
- rereröröğğgghh!! (sinirlendi, yaratığa bağladı, konuyu değiştirmenin tam zamanı)

terimin kullanımı antony flew isimli ingiliz filozof tarafından ortaya atılmıştır.

bir iskoçyalı olan hamish mcdonald'ın glasgow morning herald gazetesini açıp "brighton seks manyağı tekrar saldırdı" (ingiltere'nin güneyinde bir şehir, dolayısıyla manyak ingiliz) başlıklı bir bir makale gördüğünü düşünün. haberi okuyan hamish şok geçirir ve "bir iskoç olsaydı böyle bir şey yapmazdı" der.

ertesi gün yine glasgow morning herald okurken bu sefer, aberdeen'li (iskoçya'da bir şehir) bir adamın acımasız eylemleri konusunda bir makale okur. öyle ki brighton seks manyağı neredeyse bunun yanında centilmen kalmaktadır.

bu gerçek, hamish'in fikrinin yanlış olduğunu gösteriyor, ama hamish bunu itiraf eder mi? pek değil. onun yerine "hayır, gerçek bir iskoç böyle bir şey yapmazdı" der.

(kaynak: wikipedia)

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?