Türkiye'de Bulabileceğiniz En İyi Sucuk Markaları

En iyi, en lezzetli sucuk markası hangisi? İşte piyasada bulabileceğiniz en lezzetli sucuk markaları.
Türkiye'de Bulabileceğiniz En İyi Sucuk Markaları


Yanturalı (Vedatbey)

bugün ilk kez görüp denedim yanturalı sucuğu. ününü bazı yerlerden çok duymuştum, bir bakayım dedim. yediğim sucuklar kahverengi, simsiyah sucuğu görünce ne tepki vereceğimi şaşırdım. dıştan kokladım ve adeta bir pastırma kokusu aldım. eve gelip bir kestim, aman allahım o da ne... mis gibi buram buram sucuk kokuyor. yani hakiki et kokusu var. şöyle bir yağda iki tane denemek istedim, pişirdiğim sucuklardan sonra tavadaki yağ donarken bunda hiçbir şey olmadı yağ aynı yağ. heh dedim sucuğun hasıymış gerçekten.

Ege Tire

ege sucukları marka adı altında rahmetli ali kasap'ın oğlu alper kasap tarafından üretilen sucuklardır. lezzet olarak, kullanılan etin kalitesi olarak, müşteri ile ilgi alaka olarak çok üstün bir işletmedir. eğer kaliteli sucuk almak istiyorsanız ve güvendiğiniz bir kasabınız yoksa müşteri memnuniyetini ön plana koyan ege sucuklarını gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Egetürk

çocukluğumdan beri tükettiğim marka. belki de sucuk diye bana yedirilen ilk sucuk olduğundan ülkemizdeki ışıl işlem görmüş sucuklara sucuk diyemiyorum. ülkemizdeki dedim çünkü egetürk, türkiye'de üretilmiyor ve türkiye'de zor bulunuyor. bu yüzden olsa da yesek dedirten lezzetlerdendir. üretim tesisi avrupa'daki en büyük türk fabrikası olma niteliğine sahipmiş. tarihçesine ve isminin nereden geldiğine şuradan ulaşılabilir.

Cumhuriyet Sucukları

ülkenin en iyi fabrikasyon sucuğudur. kayseri sucuğu gibi etten ziyade yağlı ve baharatlı değil, neredeyse saf ettir. insanın içini yakmaz, tatlı tatlı yenir.

Aşıkbaba

tokat’ta bulunan bir sucuk ve türevleri üreticisi. bez sucuk yapıyorlar. trt belgesel‘de yapım videolarını izledikten sonra markayı bulmak için google araştırması yaptığımda kendilerinin web sitesine böylelikle ulaştım. bez sucuk şu ana kadar yediğim tüm sucuklar içinde sucuk yememiş olduğuma kanaat getirdiğim bir sucuk fermente yöntemi. belgeselde çalışma ve üretim koşullarına da bakmış olduğumdan inanılmaz heves ettim ve hakikaten de izlediğime, beklediğime değdi diyebildim. web siteleri: aşık baba

Yasin Sucukları

eskişehir'de 1960 yılında kurulan et ürünleri işletmesi. günümüzde sadece sucuk üretmiyor. kavurma, salam, pastırma, sosis, tütsülenmiş et de sunuyor. ayrıca şehirdeki ufak dükkanlarında gayet güzel et ve şarküteri malzemeleri de satıyor.

İtimat Sucuğu

kalitesi tadı ve aromasıyla tartışmasız en iyi sucuktur. bir afyonlu olarak aileme istanbul dolaylarına da en çok yollattığım erzak türüdür. bağımlılık yapıcı derecede iyidir.