Türkiye'deki En İlginç Azınlıklardan Biri: Kars Almanları

Ülkemizin doğu ucundaki Kars, 93 harbi olarak bilinen savaştan bu yana bir Alman topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar sayıları şimdi çok çok az olsa da bu insanların hikayelerini bilmek önemli.
Türkiye'deki En İlginç Azınlıklardan Biri: Kars Almanları
Görsel: TRT

trt'nin 2013'te yapmış olduğu "tarihin emanetleri - karslı almanlar" belgeseli ile haberdar olduğum, belki de türkiye'deki en ilginç azınlığı oluşturan insanlardır kars almanları.

alman-rus harbi'nde ruslara esir düşen bu almanlar evvela estonya'ya, daha sonra da 93 osmanlı-rus harbi sırasındaki 1877 kars muharebesi sonrasında kars'a sürülmüşler. 100 yıldan uzun bir süredir bölgede kurdukları köyde yaşamlarını sürdüren bu insanlar, zaman içerisinde sağa-sola ve hatta almanya'ya geri dönmüşler, en nihayetinde de oldukça az sayıda kalmışlar.

Avgust Albuk ve ilesi

bu grubun türkiye'deki son yaşayanları avgust albuk ve kız kardeşi. avgust abi, kars karacaören köyünde yaşıyor. karısı türk, erzurumlu. 1 kız, 1 erkek çocukları var. 

avgust abi lise mezunu ve kalifiye eleman olmasına rağmen işsizlikten ve yoksulluktan 15 senedir kurtulamamış. çobanlık yapmış, köylülerinin hayvanlarına bakmış, traktör kullanmış. 2013'te evleri yağmurda yıkılmış, çadırda yaşamaya başlamışlar, sonra tamir edilmiş. aynı yıl alman büyükelçi kendisini ziyaret etmiş. (fakat güya büyük germen ülkesi! kendisi için pek bir şey yapmamış olmalı ki rastlayamadım bir bilgiye)


işkur desteğiyle 3 yıldır çiçek yetiştiriciliği ve beton saksı işiyle uğraşıyormuş avgust abi. facebook paylaşımlarından anlaşılacağı gibi gerçekten pırıl pırıl, dürüst, ahlaklı, çalışkan birisi; insan evladı. hala umudu var, hala zor günlerin geride kalacağı günü bekliyor, çabalıyor.


keşke imkanım olsa da kendisine onlarca saksı siparişi verebilsem. kars, kağızman, arpaçay, selim, susuz, akyaka belediyeleri... yapın bir şeyler de elinden tutun bu güzel insanların.

keşke memleketin her yanındaki yoksulluğa, işsizliğe çare bulabilsek... içim kan ağlıyor binlerce güzel vatan evladının hala böyle hallerde olmasına. nerede kaldı yurttaşlık, nerede kaldı sosyal devlet, nerde kaldı eşitlik...

bu kadar dürüst, çalışkan, hoşgörülü ve yardımsever bir aile olmalarına rağmen maddi olarak çektikleri zorluk, bu dünyanın adaletinin olmadığının bir göstergesi.

belgeseli şiddetle tavsiye ediyorum.

insanlar birbirine karşı saygılı ve sevgili olursa eğer, 2 dinin tek bir hanede doğal bir şekilde yaşanmasının hiçbir kötü yani olmadığını gösterdiler bize. resmen günümüz terörizmine, ayrılıklara, savaşlara cevap niteliğinde bir duruş sergilediler.


harikasınız. gerçekten harikasınız. sizden insanların öğrenmeleri gereken çok şey var. umarım en kısa zamanda maddi manevi yeterli tatmine ulaşırsınız.

ve son olarak bir youtube kullancısından alıntı: “almanya 3.5 milyon türke bakabiliyorken, türkiye tek bir almana bakamadı.”

söyleyeceklerim bu kadar.

Avgust Albuk ve Kars Almanları hakkında daha fazla bilgi için TRT'nin hazırlamış olduğu "Karslı Almanlar" belgeseli