Türkiye'deki İşinden İstifa Edip Hollanda'ya Göçen Biri, Hangi Maliyetleri Göze Almalı?

Hollanda'da en temel masrafların ne kadar tuttuğunu, bu yollardan geçen bir Sözlük yazarı anlatıyor.
Türkiye'deki İşinden İstifa Edip Hollanda'ya Göçen Biri, Hangi Maliyetleri Göze Almalı?

hollanda... yaşam giderleri hakkında birşeyler karalamak istediğim ülke. aşağı yukarı herkes için geçerli olabilecek, basit hesaplamalarla yapılmış birkaç bilgi bırakmaya geldim.

bir kere burada zorunlu sağlık sigortanızı kendiniz yaptırmak zorundasınız. türkiye'deki gibi maaşlarınızdan kesilen ilgili vergiler karşılığı devlet hastahanelerine gideyim gibi bir durum yok.

kişi başı en ucuzu demeyeceğim ama en ideal olan sigortanın şu anki maliyeti 143 euro.

https://www.cz.nl/…zorgverzekering/basisverzekering

enerji (elektrik ve ısınma) ve şu için toplamda 200 - 300 euro civarı bir maliyetiniz olur (tabi ki tüketiminize göre fazlası da olabilir -özellikle ilk yıllarınızda soğuğa kolay kolay alışamayacağınızı kabul etmenizde fayda var kendi hesaplamanızı yaparken).

market alışverişinizin haliyle ihtiyaçlarınıza göre değişiklik göstermekle birlikte iki kişi için toplamda 300 - 500 euro civarında bir aylık etkisi olacaktır bütçenize. ülkenin her yerinde bulabileceğiniz, diğerlerine kıyasla görece pahalı bir marketin linkini de paylaşıyorum ki yine kendinizce bir çıkarım yapabilirsiniz bu maliyet kalemi hakkında.

https://www.ah.nl/…vs42dbx14eggfeaayasaaegio8_d_bwe

ev kiranız nerede yaşarsanız yaşayın muhtelemen 1250 - 1750 euro arasında değişen bir tutarda olacaktır. pararius kiralama için funda ise satın alma için göz atabileceğiniz en ideal siteler:

https://www.pararius.com/english
https://www.funda.nl/en/

kiraları düşürmek için şehir dışında otururum, sorun olmaz benim için git gel derseniz bu sefer ulaşım maliyetleriniz yüksek çıkabilir. tabi genelde şirketler km başına 0.21 cent ödeme yapıyorlar ancak bunu iş vereniniz ile mutlaka teyitleşmeniz gerekli, aksi takdirde bu maliyetler baya can acıtabilir.

ülkenin demiryolu işletmecisinin sitesi ve seyahat alışkanlıklarınıza göre tren maliyetlerinizi görebileceğiniz link de aşağıda.

https://www.ns.nl/…jtjdbnvsbcuyq251bgwlmkmzjtvejtve

tren harici toplu taşımaların maliyetlerini görmek için de 9292 uygulamasını kontrol edebilirsiniz. hem a noktasından b noktasına hangi taşıtları kullanmanız gerektiğini, hem de bu hatlar arası için ne kadar ödeyeceğinizi gösteriyor.

https://9292.nl/en

dönelim maliyetler kısmına

kimsenin size bahsetmeyeceği ancak geldiğinizin henüz ilk 1-2 ayında karşınıza çıkacak bir maliyet kalemi: water authority tax. evet bu arkadaşların su ile ilgili özel bir kurumu var (su işleri müdürlüğü gibi düşünün) ve vatandaş olmasanız dahi seçimlerinde oy kullanabiliyorsunuz. bağımsız bir seçim süreçleri var düşünün ki ne kadar önemli. tabi bu arkadaşlara bir de vergi ödüyorsunuz. yıllık şu an ortalama yamulmuyorsam 600 euro civarı kişi başı. bu tutar bölgeye göre değişkenlik gösterebiliyor. bunu da 12 ay ortalamaya vurursanız 50 euro gibi bir ek maliyet çıkar size.

https://www.waternet.nl/…water-authority-tax-rates/

internet ve telefon için de ihtiyaçlarınız doğrultusunda 2 kişi için ortalama 100 - 150 euro civarı bir maliyetiniz olur.

şu ana kadar paylaştığım kalemler toplamında belirttiğim tutarların üst sınırlarından maliyetleriniz olursa 2750 alt sınırlarında maliyetleriniz olursa 2200 euro civarı bir gider çıkıyor karışımıza 2 kişi için. tek kişi için bize ne olur abi derseniz aşağı yukarı 400 - 500 euro daha az yaşam maliyetiniz olacaktır sigorta, enerji, internet, telefon, vs gibi giderleri düşersek. ben tek göz odada kalır kirayı da 700-800 euro civarına indiririm derseniz o da sizin bileceğiniz iş tabi.

bugün 30 yaş altı için highly-skilled migrant maaş alt sınırı brüt 46908 euro. 30 yaş üstü için ise brüt 63972 euro (ikisi için de holiday allowance hariç tutarlar). hadi son bir güzellik daha yapayım, brütten nete hesaplama yapabileceğiniz linki de bırakayım buraya.

30 yaş üstü şartlarını karşılayıp geldiğinizde (65k brüt maaş baz alınmıştır) elinize 30% ruling ile birlikte 4500 euro civarı net geçer. 30 yaş altı için de (50k baz tutar ile) ele geçecek net rakam 3300 euro civarıdır. alacağınız teklife istinaden gelmeye değer mi değmez mi, kararı size kalmış.

https://thetax.nl/

atladığım bir nokta ya da fazla sallamışsın dediğiniz yerler varsa lütfen belirtin, düzeltelim.

(bkz: ey yorlamam bu kadar)