Türkiye'deki Tek Ermeni Köyü: Vakıflı

Hatay'ın Samandağ ilçesinde bulunan ve 160 kişilik nüfusunun tamamı Ermenilerden oluşan Vakıflı, Türkiye'deki tek Ermeni köyü.
Türkiye'deki Tek Ermeni Köyü: Vakıflı

hatay ili, samandağ ilçesine bağlı olan, antakya’ya 30 km ve samandağ ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan bir köy vakıflı. köyü, ülkemizdeki diğer köylerden ayıran nokta ise köy ahalisinin tamamının ermenilerden oluşması.


köye ulaşım, samandağ ilçe merkezinden geçen yol ile sağlanmakta ve yolun bazı bölümleri bozuk ama yine de araba ile sıkıntısız ulaşılabiliyor. köye vardığımda ilk dikkatimi çeken şey muhteşem akdeniz manzarası oldu. musa dağı’nın eteklerinde yer alması sayesinde hem samandağ’ı, hem yayladağı’nı hem de akdeniz’i izleyebilirsiniz. köy sakinlerinin neredeyse tamamı orta yaş ve yaşlı bireylerden oluşuyor. gençler köyden adeta kaçmışlar.


vakıflı’yı bu kadar özel kılan bir diğer özellik ise köy kooperatifi'nin kadın kolu tarafından organik mahsüller kullanılarak yapılan ürünler. 60 çeşit reçel, zeytinyağı, meyve likörleri ve halhalı zeytini gibi yöresel ürünlerin satışı yapılmakta.


hatay’a yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

bir dönem ziyaret etme şansına eriştiğim, etrafı türkmen ve alevi köyleriyle çevrili, doğası güzel, insanı konuksever, şirin bir ermeni köyü vakıflı.

kış aylarında 100 - 150 kişinin yaşamasına rağmen yaz aylarında bu rakam birkaç katına çıkar. ahalisinin bir kısmı, samandağ ve antakya ilçe merkezlerine, başta istanbul olmak üzere büyük şehirlere ve yurt dışına göç etmiştir. 


köylülerin giyim kuşam şekli yöredeki diğer köylerle benzerlik gösterir. konuşmalarında belirgin bir arap aksanı vardır. ermenice ile birlikte, türkçe ve arapça bilenlerin sayısı da hayli fazladır. köyde yaşayanlar tarımla, -özellikle bahçe tarımıyla- antakya merkezinde yaşayanlar altın ve gümüş işlemeciliği ile uğraşır. 


çevre köylerle ilişkileri gayet iyidir. nitekim genç nüfus az olduğundan bahçe ve tarla işlerinde komşu köylerden gelenler çalışmaktadır. konuştuğum yaşlı köylüler bu topraklarda doğduklarını ve burada öleceklerini, köyden göç etmeyi düşünmediklerini söylemekteler. iyi de etmekteler.

İtalya'nın Kuzeydoğusunda Bulunan ve Her Yıl Türk Festivali Düzenlenen Şirin Köy: Moena