Türkiye'nin En Ünlü Mafya Babalarından Biri Olan Sedat Peker Kimdir?

1990'lardan bu yana Türkiye'de mafya denince akla ilk gelen isimlerden biri olan ve şu sıralar Dubai'den çektiği videolarla ülke gündeminin tepesine oturan Sedat Peker'in hayatının kısa bir özeti.
Türkiye'nin En Ünlü Mafya Babalarından Biri Olan Sedat Peker Kimdir?

1971, sakarya doğumlu sedat peker.

gençliğinde kendisine “reis”, “ruh adam” ve “köroğlu” lakapları takılan peker, “uyuşturucuyla mücadele eden baba” olarak tanınmıştır. barmen oğuz atak cinayeti, çete olaylarına karışmak, tehditle tahsilat yapmak, zorla alıkoymak suçlarından ay boyunca aranan peker, teslim olacağını bildirerek 19 ağustos 1998'de romanya’dan türkiye’ye getirilmiştir.


hapiste kaldığı sürede kokoreç makinesi, cine5 dekoderi, ekmek kızartma makinesi ve dikiş makinesi gibi eşyaların teminatını sağlayan peker, kaldığı 50 kişilik koğuşun tabanını halıfleksle kaplattı, duvarlarını boyattı, tuvaletleri kırılıp yaptırdı, yüz koyun kestirip tutuklu ve hükümlülere dağıttı. istanbul dgm savcılığı, ekim 1998'de peker ve adamları hakkında 7.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştır. 


tahliye edildikten sonra basına açıklama yapan peker, mhp’li olmadığını söyleyerek, siyasi görüşünün pantürkist-turanist olduğunu belirtmiştir. 2004'te cumhuriyet savcısı’nın kararıyla cezaevine gönderilmiştir. “kelebek operasyonu” sonucunda 12 yıl hapis cezası alan sedat peker, avukatı özge yılmaz ile 30 mayıs 2008’de evlenmiştir. peker, 2014 yılında tahliye olmuştur. 2015 yılında rize’de bir mitingde barış için akademisyenler hakkında sarfettiği sözler hakkında soruşturma açılmıştır.


sedat peker, 2014'te vahdet gazetesine verdiği röportajda, “geçmiş tarihte mağduriyete uğramış insanların haklarını koruyabilmek adına bazen şiddete başvurduğum doğrudur. haklarını korumak için yardımcı olduğum insanlara sorarsanız size bir dava adamı olduğumu söylerler. hayatın gerçeklerinden uzak yaşayan tuzu kurulara şahsımı sorduğunuz da ise mafya olduğumu söyleyebilirler. (…) insanların yaratılırken onlara verilen fıtratları vardır. belki ufak tefek hatalar yapsalar da fıtratlarının dışına çıkamazlar. mafya olabilmek benim fıtratıma uygun değil. ben kimsenin parasını haksız yere alamam. ben hiç kimsenin namusuna göz dikemem, benden güçsüz diye kimseye zulüm edemem, ancak bunları yapanlara karşı geçmişte yaptıklarım herkes tarafından zaten bilinir. her günahın karşısında mutlaka bir intikam meleği olur. birçok günahın karşısında intikam meleği olma görevini kaderim bana bahşetmişse ben bundan ancak onur ve şeref duyarım.” ifadelerini kullandı.


sedat peker'in şu anda ülke gündemine oturmasına neden olan olayların başlangıcı ise 2019 yılına dayanıyor. 2019'da iki iş insanı arasındaki bir alacak verecek davasında devreye giren peker, karşı iş insanına yüklü miktar para teklif etti. bu olay üzerine kendisinden şikayetçi olundu. istanbul anadolu cumhuriyet başsavcılığı'nın, istanbul emniyeti organize suçlarla mücadele şubesi'ni yetkilendirdiği olayın üzerine gidilirken peker'le ilgili başka delillere ulaşıldı ve soruşturma derinleştirildi. 


bir süre sessizliğin ardından yurt dışına kaçtığı iddiaları dillendirilen sedat peker, 3 şubat 2020'de instagram hesabından bir video paylaşarak çeşitli nedenlerden ötürü karadağ'da olduğunu açıkladı. o tarihten bu güne kadar belli aralıklarla youtube hesabından videolar paylaşan ve bu videolar büyük gündem olan peker, şu anda dubai'de yaşamına devam ediyor ve söylediğine göre türkiye'ye bir daha dönmeyi düşünmüyor.

yazının orijinali, görsel ve video materyaller ve kaynakça 140journos web sitesinde: https://haber.140journos.com/…e102fb141a#.hrye34ozn

sedat peker adına yazılan şarkılar

kadıköy acil - bir umuttur yaşamak
ismail türüt - reis
ismail türüt - adam var adam gibi


gökhan özen - mangal yürekli adam


yusuf saral - reis’um
herem - herem
adem demir - kafkasya kartalı
zeki balcı - reis
bazor - güzel günler
burak öksüzoğlu - bir umuttur yaşamak

adına yazılan kitaplar

aynadaki reis saygı öztürk, bir harf yayınları 
babalar koğuşu ismail oğuz, akis kitap
jitem'i ben kurdum arif doğan, timaş yayınları 
kafkasyalı (kayıp ülkenin, kayıp insanları) muhammet emin tokcan, an yayıncılık 
kayıp bozkurtlar tuncer günay, timaş yayınları 
kirli kramponlar ecevit kılıç, timaş yayınları 
mafya imparatorluğu hakan türk, akademi tv. programcılık 
sedat peker çınar özkan, kum saati yayıncılık
sedat peker kimdir ? hakan türk, akademi tv. programcılık 
son babalar (yeraltı dünyasında değişen yapı, değişen kimlikler) saygı öztürk, doğan kitap
derin abiler (a. çatlı, k. eken, m. eymür yeşil, s. peker ve diğerleri hakkında bilmediklerimiz) necdet pekmezci, kripto 
sedat peker'in gerçek hayatı hakan türk, abc türk yayınevi
hedefteki adam sedat peker mehmet özdemir, nokta kitap yayınevi
geçmişten günümüze kabadayılar çınar özkan, kamer yayınlar


aldığı ödüller

11 mart 2015 tarihinde zihinsel engelliler rehabilitasyon ve eğitim vakfı'nın tim center'da düzenlediği yılın en iyileri ödül töreni'nde sedat peker'e yaptığı yardımlardan dolayı en hayırsever iş adamı ve yaşam boyu onur ödülü verildi.

30 kasım 2015 tarihinde türkiye cumhuriyeti kültür ve turizm bakanlığı öncülüğünde düzenlenen dünya karapapak türkleri 1. kurultayı ve kültür etkinlikleri'nde kendisine türklük hakanı unvanı verildi.

4 mayıs 2016 tarihinde lütfi kırdar kongre merkezinde yapılan türkiye gençlik ödülleri'nden en iyi iş adamı ödülünü aldı.