Türkiye'nin İlk Gangsteri Necdet Elmas'ın Film Gibi Hayat Hikayesi

İlk Türk banka soyguncusu, Türkiye'nin ilk gangsteri Necdet Elmas'ın hikayesi.
Türkiye'nin İlk Gangsteri Necdet Elmas'ın Film Gibi Hayat Hikayesi

1935 doğumlu necdet elmas, yoksul bir ailenin çocuğuymuş. çok gençken istanbul'da evlenip çocuk sahibi olmuş. bir çocuğunu 7 yaşındayken yoksulluk yüzünden kaybedince, öğrenim gördüğü istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'ni yarım bırakarak suç dünyasına girmiş. bir nevi robin hood olmak peşine düşmüş. diğer çocuklarını avrupa'da okutup, yoksullara da yardım elini uzatmak amacıyla yasa dışı işlere yönelmiş.

yeni kariyerine chevrolet marka arabaları çalarak başlamış. yakalanıp 11 yıl hapise mahkum edilse de, bir süre sonra bir havalanma izni sırasında yanındaki erleri atlatarak firar etmiş. 1961'de henüz 26 yaşındayken, son model bir kuyruklu impala ile çemberlitaş buğday bankası'na gitmiş. arabayı bankanın önünde çalışır vaziyette bırakmış, türkiye'nin ilk banka soygununu gerçekleştirmesi sadece 2 dakika sürmüş. arabasına atlayıp rüzgar gibi kayıplara karışmış.


bir ay sonra kazlıçeşme iş bankası şubesini basmış, yine bir son model melek kanatlı chevrolet ile. uzun boylu, siyah güneş gözlüklü, fit görünümlü, tahsilli ve kültürlü olduğu konuşmasından belli olan gangster, memurlara bir çuval uzatıp sten marka otomatik silahını çekerek bankadan 166 bin lira ''tahsil etmiş''. orada bulunan bir işçinin parasına dokunmaması ile ise ''komünist'' sıfatına layık bulunmuş. üst üste iki banka soyup yakalanamayan gangster, halk arasında esrarengiz bir ilgi uyandırmış. yassıada'da bayar, menderes ve bakanlarının yargılanmalarının sonuçları merakla beklenirken, elmas'ın akıbeti daha da çok merak edilmiş.


gazetelere ''tha gangbuster of istanbul'' takma adıyla yazılar gönderen, telefonlar eden necdet elmas, kendisini yakalayamayan polisleri eleştirerek istifa etmelerini önermiş ve yepyeni soygun planlarını açıklamış. zekasını ve karizmasını bu mektuplar ve telefonlar aracılığla toplum nezdinde göstermiş. darbenin cumhurbaşkanı gürsel, polislerin tevkif etmekte başarısız olduğu gangsteri yakalayabilmek için mit'i ve orduyu da görevlendirmiş. on binden fazla kolluk kuvvetinin yanında helikopterler ve uçaklar da operasyonlarda kullanılmış ama bu uğurda yanlış kişiler yakalanmış, hatta suçsuz bir ailenin arabası bile kurşun yağmuruna tutulmuş. ne var ki, 120 kilometre hız yapan chevrolet'siyle sır olan necdet elmas yine yakalanamamış.

amerika'da gansterlik olaylarını uzun süreler araştırmış olan bir polis şefi yurda getirilip elmas'ı yakalama komisyonunun başına geçirilmiş. sağ olarak yakalanması şartıyla 100.000 lira da ödül konmuş. nihayetinde, kendisini darıca'daki evinde saklayan evsahibinin muhbirliği ile evi muhasaraya alınmış. teslim ol talimatına önce karşı çıkan gangster, daha sonra çatışma olmaksızın teslim olmuş. sakal traşını olup takım elbisesini giymiş, güneş gözlüğünü takmış ve kelepçeler ellerine geçmiş.


soygun tatbikatına meşhur siyah camlı güneş gözlüğü, jilet gibi takım elbisesi, yaka cebinde beyaz ipek mendili, ince siyah kravatı, briyantinle taranmış yandan ayrık janti saçları, duglas bıyığı, holivut gülümsemesi, kelepçeli ellerini yumruk yapıp üst üste tutma karizması ve tatbikatı izleyen güzel kadınlara çektiği klark'larla katılmış. bu sırada alınan fotografiler ile özellikle kadınlar arasında popülerliği iyice artmış. tutuklu yargılanması sürerken, binlerce kadının emniyet'i arayıp necdet elmas'ın dövülmemesini tenbihledikleri gazetelerce bildirilmiş.

mahkemesinde, kendisini bizzat kaleme aldığı nazik, klas ve akılcı bir yazıyla savunmuş: ''duruşmalar sırasında mahkemenizi incitecek bir şey söyledimse bunu haleti ruhiyeme atfetmenizi rica ederim. suçta bir kasıt aranırsa benim bu suçta bir kastım yok. suç bir kir, ceza ise bir banyodur. ben bu banyoda yıkanacağım. banyonun dozu fazla kaçırılırsa bu banyo fayda değil zarar tevlit eder. ileride bir kitap yazıp durumu efkarı umumiye arzedeceğim. müdafalar tali derecede kalır. esas müdafaanın vicdanlarınızda yapılmasını istiyorum. adalet önünde boynum kıldan incedir.'' bir kişinin bile burnunun kanamadığı iki banka ve sayısız chevrolet soygununun müsebbibi necdet elmas, düzenlediği bir basın toplantısıyla da halktan ve kolluk kuvvetlerinden özür dilemiş. 20 yıl hapis cezasına çarptırılmış.


hapiste arabuluculuk, restoratörlük, bahçıvanlık ve tamircilik yapmış. sevilen bir mahkum olmuş, zaman zaman havalanma izinleri ile istanbul'u ile hasret gidermiş. 13 yıl mahkumiyetin ardından, henüz 40 yaşına gelmeden, 1974'de çıkan bir afla salıverilmiş. beşiktaş belediyesi'nin kendisine tahsis ettiği bir büfeyi bir süre çalıştırdıktan sonra memleketi konya'ya dönüp sakin ve uzun bir hayat yaşamış, 2017'de antalya'da 82 yaşında hayata veda etmiş.

işte ilk türk gangsterinin hikayesi.