Türkiye'nin Muhtemelen Gelmiş Geçmiş En Kaliteli Televizyon Kanalı: CNBC-e

Ülkemizde 2000-2015 yılları arasında yayın yapan CNBC-e'ye dair nostalji şöleni yaşatacak bir derleme hazırladık.
Türkiye'nin Muhtemelen Gelmiş Geçmiş En Kaliteli Televizyon Kanalı: CNBC-e

Nasıl bir kanaldı bu?

cnbc-e... 2015'te kapanmış olsa bile hala ara sıra gündemin tepesine çıkabilecek kadar başarılı olmuş, türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi tv kanalı. belirli bir standarda oturttukları yayın akışı teknikleri halen akıllardadır:

finans yayını bittikten sonra yayın nickelodeon kuşağı ve the simpsons tarzı çizgi dizilerle başlardı.

hemen ardından himym, married with children, tbbt tarzı sitcomlar verilirdi ve yayın 22'ye kadar ciddiyet sırasına göre dizilerle giderdi.

22'de ise her gün için farklı bir kuşakla filmler alt yazılı biçimde yayımlanırdı. film 12'de bitince içeriği "hardcore" bir dizi veya talk show programı yoksa, 18'den 24'e kadarki yayın kaçıranlar için az reklamla tekrarlanırdı.

hafta sonları ise sevilen dizilerin tekrar ve yeni bölümlerini yayımlar, ara sıra konser de verirdi.

bayram ve resmi tatillerde çok tutan bir dizinin sezonunu gün boyu vermesiyle ve yeni yılın ilk saniyelerinde victoria's secret fashion show yayımlamasıyla meşhurdu.

finans yayınında ise borsalar açılmadan önce geri sayım programı başlar, borsanın aktif olduğu zamanlar piyasa ekranı, öğle molasında sohbet tarzı finans cafe programı, piyasa kapanışında ise son baskı programı girerdi.

onun dışında dizi tanıtımları efsaneydi. jenerikleri özgündü. dergileri her ay benzersiz bir hediye verirdi.

kötü yanı yok muydu, vardı: son zamanlarda rtük baskısına boyun eğmeleri, bazı dizileri geç yayımlamaları, (hd-en hariç) hd yayın yüzü görememeleri... ama bunlar yine de kanalın suçu değildi.

son olarak bugün aynı şekilde yayına devam etmesi olanaksız. malum iktidarı bir kenara bırakırsak dijital devir, televizyonculuğu öldürdü.

bundan sonra olsa olsa nbc'nin kendi dijital platformu peacock ülkeye girebilir. belki cnbc kendi bünyesinde türkiye'ye yeniden yayın yapmaya çalışır ama ancak bloomberg ht tarzı bir kanal olur.

fazla mı abartıyorum bilmiyorum ama cnbc-e hayatımda bambaşka bir yere gitmemi sağlamış bir kanaldır

eğer bu kanal olmasa yabancı kültüre çok uzak kalacak, geç tanışacaktım. (bilgisayar evimize girdiğinde 14 yaşındaydım)

yayın akışlarını takip ettiğim günler dün gibi. eğer bu kanala rastlamasam şu an bambaşka biri idim ve türk tvlerinde "erkek" dizisi falan kovalıyordum muhtemelen.

yabancı dizilerle tanışmam, başka dünyaların olduğunu fark ettirdi bana. sonra hep onları araştırdım. kendi dünyamla karşılaştırdım.

iyi ki vardın cnbc-e.

cnbc-e... sahip olduğum en mutlu anılarımdan bazılarına ev sahipliği yapan, hafta sonu aile kahvaltılarımın arkaplan seslerine sahip, özlenen kanal

haftasonu sabah erkenden kalkardım, o zamanlar avatar oynardı, sabahları onu izlerdim. sonra kahvaltı sırasında da sünger bob olurdu, masada tüm aile kahvaltı yaparken bir yandan onu izlerdim, aileden kimsenin de sesi çıkmazdı herkes mutluydu.

öğleden sonraları güzel yabancı diziler oynardı, en aklımda kalanı ise pazar günü öğleden sonra kurstan geldikten sonra annemin yaptığı sandviçi uzandığım koltukta kırıntılar dökülmesin diye tepsiyi bacaklarıma dayayıp yerken izlediğim merlin'dir sanırım. bu arada sana hep gıcık olmuşumdur gwen, zaten hiç güzel de değildin salak salak hareketlerin vardı bulmuşsun kaya gibi arthur'u bir de trip atıyorsun bak yine aklıma geldi.

sonra bunun bir de dergisi vardı. bazen south park, the simpson'la ilgili şeyler verirdi, mesela mouse pad verirdi. ne kadar mutlu olurdum o sayıları aldığımda. hey gidi günler bak özledim yine.

ne yaşadığımızı anlamadığımız şu saçma sapan kaos günlerinde, keşke seni izlediğim günlere dönebilsem be sevgili kanal. cnbc-e, seviliyor ve özleniyorsun krdşm...