Türkiye'ye Gelmiş En İyi Golcülerden Mario Jardel'in Olaylı Galatasaray Macerası

2000-2001 sezonunda Galatasaray'da çıktığı 24 maçta 22 gol atan ve ertesi sezon başı takımdan ayrılarak tadını damaklarda bırakan efsane golcü Mario Jardel'in Türkiye macerasını Sözlük yazarı ''ich'' anlatmış.
Türkiye'ye Gelmiş En İyi Golcülerden Mario Jardel'in Olaylı Galatasaray Macerası


galatasaray'ın en pahalı transferi olan sopa yutmu$ gibi yürüyerek, elini kolunu sallayarak, burnunu karı$tirirken attığı gollerle kısa sürede olsa herkesin ağzını açık bırakmı$, kaleci koraç'a bir maçta be$ gol atarak belki de be$ikta$'a transferini engellemi$ olan, taraftarların süper mario'sudur..

pazartesi geceleri saat 00:00'da yayınlanan ''eurogoals'' programının, o bölük pörçük maç özetleri sırasında portekiz liginin beklenme sebebi olmu$tür bu insanoğlu. haftanın maçında porto, deplasmanda sıkındırık bir takımla oynuyorsa -ki ekseriyetle porto deplasmanda hep sıkındırık takımlarla oynar, öyle bir maç görüntüsü vardır ki soyunma odalarında suların akmadığı, fayansların kırden görünmediğini hemen anlarsınız- jardel illa ya domi vole, ya rove$ata enteresan bir gol atardı. kaleciler genel olarak jardel'in attığı gollerde yerinden kımıldayamaz, ancak topu kendi ağlarından çıkartan defans oyuncusunun kafasına ekle$tirdiği bir tokatla kendisine gelebilirdi. bu arada porto kendi sahasında da hep önemli maçlar yapardı.. vardı bi gariplik..


i$te bu jardel'in galatasaray'a transfer haberi çıktığı zamanlarda kimse inananamadı. ''yök olm gelmez'', ''jardel'i almak yürek ister oy yürek ister'' [bu bi $arkıydı sanırım bir arkada$ima ''galatasaray jardel'i transfer etmi$ olm'' dediğimde bana melodik olarak bu $ekilde sıktır lan demi$ti] turu $eyler söylendi.

cem uzan'ın kulübe transfer için para verdiği söylendi, telsim jardel geliyo diye tarifeye eklemi$ çocuğu diye söylentiler ayyuka çıktı. filhalıka gene de kimse jardel'in gelmesine imkan vermemekteydi.


i$te bu dönem de galatasaray'ın kar$ısına portekiz mafyası çıktı, galatasaray ona rağmen transferi sonlandırdı demeyi çok isterdim ama galatasaray'ın kar$ısına çıkan karen jardel adında kımıl zararlısı bir kadın olmu$tür.. bu kadının kafa kağıdında karen matzenbacher yazmaktaydı. jardel sahada süper mario birisiydi ama aynı zamanda kilibiğin ağa babası, hah $imdi bildim george mcfly tarzında bir adamdı.. amma velakın karen fettan bir kadındır ama galatasaray'da zekidir. hemen taffarel'in artık bizden olan karısını üzerine saldı galatasaray.. bayan taffarel karen'e devamlı telefon açıp taciz etti, istanbul'u anlattı, trt yayını kesildiği zaman yayına giren bolu/abant görüntülerini yolladı ve nasıl olduysa oldu kadını türkiye'ye gelmeye ikna etti..

Jardel ve Karen.

jardel galatasaray'a geldi, hemen ilk ligin ikinci haftasında erzurumspor'a be$ gol attı, stadyumda taraftarlar artık ''yeter artık jardel, yeter artık -$ak $ak-'' tezahüratı yaptı, ertesi gün gazeteler ''jar - deldi geçti'' ba$lıkları attı, real madrid'e süper kupa finalinde iki tane salladı, kıçıyla kupa maçında fenerbahçe'ye bir gol attı, attı da attı..

ama o da ele$tirildi. böyle futbolcumu olur'dan, kareem abdül jabbar lan bu diyene kadar çok geni$ yelpazede ele$tiriler aldı..


galatasaray'da çok ele$tirilip leblebi gibi gol atarken karısı karen arıza çıkartmaya ba$ladı.. jardel'de kilibik olduğundan biraz karısına sözünü geçiremedi. karısı apr topar portekiz'e döndü. jardel'de bir gün porto'ya bir gün benfica'ya gidicem derken sporting lisbon'a gitti ve galatasaray'dan koptu..

sporting'de gene goller attı ama karısı onu terk-i diyar etti. dibe çöktü jardel.. hastaneye yattı, tedavi gördü, en sonunda portekizden kaçtı gitti. italya, ingiltere, ispanya, fransa, türkiye.. her ülkenin havalimanına bir kere transfer görü$mesi için indi ancak sıkıntılarından dolayı $utlandı.


her ba$arılı erkeğin arkasında bir kadın vardır sözünü duymak istemeyenlerdendir bugün.

Editörün Notu: Super Mario lakaplı Jardel, 2011 yılında futbolu bıraktı.