Cengiz Ünder, Fenerbahçe'de Ne Yapar?

Fenerbahçe, Marsilya'nın sağ kanat oyuncusu Cengiz Ünder'i kadrosuna katmaya çok yakın. Milli Takım'ın da vazgeçilmezlerinden olan Cengiz, Fenerbahçe'de ne yapar?
Cengiz Ünder, Fenerbahçe'de Ne Yapar?
Fotoğraf: Olympique de Marseille

fenerbahçe'ye gelirse önüne açılacak iki yolun hangisini seçeceğine bağlı bir performans vereceğini düşünüyorum cengiz ünder'in.

roma macerası

dörtlü savunma düzenlerinde sol ayaklı sağ kanat oynarken fazlasıyla tahmin edilebilir kalıyor. aslında roma'da işin defansif kısımlarını kendine ekleyerek değişik bir tat kazanmıştı; bu iki senelik periyod milli takıma da yansıdı, 2-0 kazandığımız fransa maçında kendi ceza sahasına kadar bek kovalıyordu. (bkz: #91078654


ama fizik kalitesinin düşüklüğü sebebiyle, defansif efor eklediği zaman hücumda etkin olamıyordu. kısacası hızlı oyunda üretken olabilen komple bir oyuncuya dönüşemedi. bu yüzden bir süre sonra bundan çark etti ve yine topla oynamak isteyen, hücuma fazla odaklı bir hale dönüştü. bu "tahmin edilebilir"liğe dönüş düşüşü oldu ve zaman içinde formayı dönemin wonderkid'i, fizik-teknik birlikteliği çok iyi noktada olan nicolo zaniolo'ya kaptırdı.

leicester dönemi

ve kendisine hiç uymayan premier lig'e kiralandı, ki brendan rodgers gibi premier lig standartlarına göre bir nebze yavaş oynatan (bkz: #97011257) bir hoca bile cengiz'i oynatmadı. bu negatif ivme aynı sezon milli takım'a da yansıdı; rusya hocası çerçesov'un fedor kudiryaşov'la bile cengiz'i nasıl kilitlediğini hatırlıyoruz (bkz: #115662841). artık o sezon sonunda cengiz'in geldiği nokta, kendisini hızlı oynamaya ikna edecek bir hoca/düzene ihtiyaç duyduğuydu (bkz: #124629411), ancak önde hızlı çoğalamayan bir oyun oynayan milli takım ile cengiz euro 2021'de bunu denemeye fırsat bile bulamadı.

marsilya günleri

ve marsilya günleri başladı. başarılı olabileceği en uygun yerlerden biri olan fransa ligi'nde (bkz: #68479740) iki sezondur 3-4-3 türevleri içinde arkasını toparlayacak daha fazla elemanın bulunduğu düzenlerin de etkisiyle oyunu yükseldi:

21-22'nin başlarında jorge sampaoli'nin 3-1-3-3'ü: (bkz: #128572272). ofansif orta saha payet'in en önde geriye çalarak oynadığı bu santrforsuz oyunda takım merkezde yoğunluk yaratıp kenarları boşa çıkarmak ve bu kanallardan hızlı toplarla ileriye fırlamak istiyordu. cengiz bu düzende sağ kanat olarak geniş alanlar buldu ve kalabalık çoğalındığı vakit tehlikeli işlere imza attı.

ve 22-23 igor tudor dönemi:

tudor marsilya'ya yerden oynamaya odaklı ama çok yüksek kondisyon gerektiren bir düzen oturtmuştu, psg'ye bile kafa tutabiliyorlardı (bkz: #144147330). klasik bir 9 olmayan forvet alexis sanchez'i başrol yaptı, üçlü savunmanın önünde çoğunlukla önlü arkalı ikişer tane merkez orta saha (rongier, veretout, guendouzi, harit...) oynattı. cengiz ise bu merkez karenin üst köşelerinde zaman zaman kendine yer buluyordu, ve amine harit'in sakatlığıyla birlikte sezonun ikinci yarısı bu yerini sağlamlaştırdı, ocak'ta transfer olan ruslan malinovskiy'le birlikte sanchez'in arkasındaki ikiliden biri oldu. malinovskiy bu ikilinin daha geriye çalıp bağlantı kuranıyken, cengiz forvet hareketlenmeleri yapanıydı.

cengiz'in 11'e dahil oluşu oyunda öncelikle şunu değiştirdi: harit top almak için çok daha çeşitli konumlara koşup dinamik pas alışverişleri / merkezden rakibi delen driblingler yapabiliyorken, cengiz bu konularda çok sınırlı olduğu için çoğunlukla ya kanada deplase olup uzun top istedi, ya da takım bir şekilde topu üçüncü bölgeye taşıdıktan sonra çizgide topla buluştu. ancak bu anlarda cengiz'in uzaktan sert kesme ortalarına kafa atacak bir santrfor yoktu. hızlı hücumlarda ise, savunma pozisyonu gereği daha merkezi konumlanan cengiz yine merkeze yakın bölgelerde topla buluştu ve hızlı çoğalan arkadaşlarıyla birlikte paylaşımlı oynadı. kısacası, kendi stiline oranla çok daha kısa menzilli bir oyuna adapte olmak zorunda kaldı.

ve bence oyununa kattığı en önemli unsur ceza sahası girişleri oldu. santrforsuz düzende ikinci forvet gibi hareketlenmeler yapan cengiz belki ters taraftan içeri girdiği zaman sadece rakip defansı meşgul etti, ama arkadaşları gelebildiği zaman da etkili varyasyonlara girdi; özellikle ince pasları bence çok gelişti. bunda elbette marsilya'nın enerjik + doğru koşular atabilen oyunculardan kurulu bir takım oluşunun da payı büyük oldu. ancak aynı şeyleri bitiricilik konusunda söyleyemiyorum zira o konuda hala tezcanlı (bunun milli takıma yansımasını da, çok daha fazla içeri girerek oynadığı hırvatistan maçında kaçırdığı pozisyonlarla gördük: (bkz: #150797402)).

şimdi tudor gitti yerine marcelino garcia toral gibi tam bir 4-4-2'ci geldi; sol beke renan lodi, önliberoya kondogbia, sağ kanada ismaila sarr, forvete aubameyang gibi daha düz stilde oyuncular geldi. marcelino kanatların birinde hücumcu bir eleman kullanırsa diğerinde mutlaka iki profilden birini kullanıyor: 1) defansif meziyetli kanat (bek bile kullanıyor), 2) merkez oyununa yatkın içerlek kanat. sağ kanatta hücum açısından sarr varken defansif açıdan da eli rahat zira clauss'un yanı sıra opsiyonel olarak rongier, ounahi gibi merkez elemanlar da mevcut. cengiz bu oyunun iki kanadına da uygun değil, o yüzden gözden çıkarılacaktır.

fenerbahçe'ye gelirse

son iki sezonda gördüğü komplike düzenleri fenerbahçe'de göreceğini zannetmiyorum, ismail kartal'ın daha sade planları olacaktır, ki dünkü zimbru maçıyla bu belirginleşti; 21-22 sezonundaki gibi yine efor bazlı, yine merkez-kanat arası delici koşularla geriden bol bol desteklenmek isteyecek net bir oyun. ancak dusan tadic özelinde oyunun yaratım istasyonu kanat-forvetler olacak gibi, yani tadic -tahminimin aksine- forvet arkası yerine 4-3-3 sol kanadı olacak görünüyor.

işte cengiz'in bu ortamda sağ kanat oynadığı zaman eski stiline dönme riski yüksek. yine eskisi gibi yeteneklerine fazlaca güvenip sürekli rakipleri karşısına çekmek isteyecek; edin dzeko gibi son kertede beslenmeyi bekleyecek bir santrforun varlığı bu durumu katmerleyecek olabilir. burası elbette premier lig veya ligue 1 değil, fenerbahçe de kendi liginin leicester'ı marsilya'sı değil, mutlaka skor katkısı verecek. ama o katkının ne kadarı istatistik ne kadarı maç kazandırma niteliğinde olur ondan şüpheliyim.

yok, eğer marsilya'da edindiklerini buraya getirirse çok şey katar. bu ihtimal gerçekleşirse fenerbahçe'nin oyununu bir üst seviyeye taşır, ki bence skordan önemli, zira efora dayalı oynanması istenecek bu düzende cengiz'in etrafı daha çok doldurulur ve marsilya'da genişlettiği repertuarını daha rahat yansıtır ve takımın ciddi bir hücum dinamosu olur. sırf bu ihtimal için bile fenerbahçe'nin alabileceği bir risk, tutarsa büyük olay olur.