Türklerin 21 Aralık Gecesi, Çam Ağacı Süsleyerek Kutladığı Nardugan Bayramı

Türklerin Orta Asya zamanlarından gelen bu bayramda bayağı bayağı çam ağacı süslendiğine dair iddialar var. Hala kesin olmasa ve tarihçiler arasında ihtilafa neden olsa da incelenmeye değer bir durum olduğu kesin.
Türklerin 21 Aralık Gecesi, Çam Ağacı Süsleyerek Kutladığı Nardugan Bayramı
Nardugan: Bu kelime günümüzde Orta Asya ülkelerinde kış gündönümünü ifade etmek için kullanılmaktadır.

nardugan bayramı, 21 aralık (bugün) günün ağarması itibariyle başlayan ve 22 aralık sabah güneş doğumuna kadar sürecek olan binlerce yıllık bir türk bayramıdır.


nardugan, aydınlık ile karanlığın en uzun mücadelesi. gök tanrının evlatlarının aydınlığa çıkmayı beklediği gün.

türkler binlerce yıldır 21 aralık'ı, 22 aralık'a bağlayan geceyi kutsal sayarlar ve bunu karanlıktan, aydınlığa çıkış olarak "nardugan bayramı" adı altında kutlarlar.

türklere özgü nardugan geleneği ise çam ağacı süslemektir. bizim çam ağacı süsleme geleneğimiz, başka kültürlerde başka şeylere dönüşmüş, nardugan bayramımız, hristiyan kültüründe noel olmuş. bunlar bizi hiç ilgilendirmiyor. "müslüman noel kutlamaz" diyenler de bizi hiç ilgilendirmiyor.

nardugan bayramında çam ağacı süslemenin bir türk geleneği olduğunu söyleyen sadece biz değiliz. yabancılar da bunu kabul edip onay veriyorlar.

bakınız fransız la depeche gazetesi, 25 aralıkta kutlanan hristiyanların milat yortusu yani noel bayramı dolayısıyla çam ağacı süslemesinin aslında orta asya’da türk kabilelerinden gelen bir türk geleneği olduğunu yazmıştı birkaç sene önce.


maalesef bugün geldiğimiz noktada binlerce yıllık bir türk geleneğini uygulayanlara, bu geleneğimizi canlı tutanlara "kafir" diyen cahiller var.

bugün avrupa bile çam ağacı süslemenin bir türk geleneği olduğunu söylerken, güya türk olan bazı cahiller binlerce yıllık geleneğimizi bir hristiyan geleneği olarak kabul ediyor ve çam ağacı süsleyen türklerin hristiyanlaştığını iddia ediyor.

yahu sizin hristiyan dediklerinizin tarihi kaç sene? sadece 2000... biz türküz, şüphesiz ki türklük bu dünyada hristiyanlıktan da, islamiyetten de önce vardı. belki gelecekte hristiyanlık, müslümanlık yine olmayacak, ama türklük ve türklerin nardugan bayramı yine olacak.

o sebeple biz işimize bakalım ve atalarımızdan bize miras olan bu geleneği her sene olduğu gibi bu sene de keyfince kutlayalım. evlerimizin en güzel köşelerine çam ağaçlarımızı koyalım, o ağaçları süsleyelim, ışıklandıralım ve ayaz ata'nın, erlik han'a karşı verdiği kutlu mücadeleye destek olalım. tüm türk dünyasının nardugan günü aydın olsun, tanrı türk milletini sabahın aydınlığına kavuştursun.

nardugan bayramımız kutlu olsun...

amacı nedir?

22 aralık’ta gece gündüzle savaşır, gün geceyi yenerek zafer kazanır. proto türklerde gündüzlerin artık uzamaya başladığı bugün nardugan bayramıdır. güzel elbiseler giyip hayat ağacı olan, akçam ağacının altına hediye bırakıp tengriye yeni doğan güneş için dua ederler.

nardugan bayramımız kutlu olsun.