Türklerin Rağbet Ettiği Karadağ'da Oturum İzni Konusunda Yapılan Dolandırıcılıklar

Karadağ'a son dönemde Türkler epey rağbet ediyor. Hal böyle olunca oturum ve çalışma izni gibi konularda müthiş dolandırıcıklar dönüyor. Karadağ'da 3 yıldır oturan ve çalışan bir Ekşi Sözlük yazarı, uyarı niteliğinde bilgiler paylaşmış.
Türklerin Rağbet Ettiği Karadağ'da Oturum İzni Konusunda Yapılan Dolandırıcılıklar
iStock

türkler tarafından çok rağbet görmesiyle, oturum ve çalışma izinleri konusunda müthiş dolandırıcılıkların dönmeye başladığı bir ülke karadağ.

yaklaşık 3 yıldır montenegro’da (karadağ) şirket kurmuş ve çalışmakta olan birisi olarak size ilk bahsedeceğim dolandırıcılık türü, ev alımına bağlı vatandaşlık, oturum ve serbest dolaşma izni verdiğini vadeden firmaların yaptığıdır. bakın, altını çize çize söylüyorum: montenegro’da ev alımına bağlı ne vatandaşlık, ne de oturum izni verilebilir. ülkenin böyle bir kanunu yok. ayrıca ab’ye girdikten sonra serbest dolaşım izni olacak falan, bunlar külliyen yalan. buralara gelen birçok türke saçma sapan evleri bu vaatlerle satıyorlar. kanmayın! onlarca danışmanlık firması bunu insanların gözlerinin içine baka baka yapıyor. yazık olur paralarınıza.


peki nedir doğrusu? montenegro’da ev aldığınızda size verilen bir oturma vizesidir, oturma izni değil. bunun da süresi 1 yıllıktır ve orada yaşamanız gerekmektedir. ve eğer burada gerçekten yaşamıyorsanız o vize, 1. yılın sonunda yenilenmez ve hiçbir hakka sahip olamazsınız.

yapmanız ve üzerine oynamanız gereken, şirket kurma yoluyla oturma ve çalışma izni almanızdır. sizi şirket kurmadan, doğrudan ev satın almaya yönlendiren danışmanlık şirketleri aslında hepsi orada bulduğu köhne evleri sizlere çakmaya çalışır. bu yüzden size “oturum ve ab’de serbest dolaşım hakkı” diye yalan söylüyorlar. kanmayın. kaptırmayın paranızı.

peki niye şirket kurmak bu kadar kilit? şirket kurarsanız muhteşem haklara sahip oluyorsunuz bu ülkede. çünkü ülke fakir, paraya ihtiyaçları var, iş yapsanız da yapmasanız da burada kurduğunuz şirketler montenegro hükümeti için çok önemli. o yüzden ciddi kazanımlar sunuyorlar şirket kuranlara. bu şirketle ailenize de oturma ve çalışma izni çıkarmanız mümkün ve 5. senenin sonunda bu oturum kalıcıya döner. ben 3. senemdeyim ve tamamlayınca, ülke ab’ye girdikten sonra benim de ab’de süresiz oturum iznim olacak. o yüzden yapmanız gereken ev almak değil, güvenilir bir danışmanlık şirketi üzerinden şirket kurmaktır!


yeni bir hayata atılıyorsunuz, tüm hayallerinizi buna göre kurguluyorsunuz, evinizi barkınızı satıp buraya göç etmeye çalışıyorsunuz, kolay bir şey değil. o yüzden tüm kazanımlarınızı “ab’de oturma hakkı” yalanıyla bir eve gömüp, hayatınızı karartmayın buralarda. yok öyle bir şey! şirketinizi kurun zaten oturum alıyorsunuz!

ha bakın, ille de ev alacaksanız, yine şirketinizi kurun önce, sonra evinizi alın. ülkenin bu konuda verdiği ciddi bir destek var.

şirket kurma veya ev alma konularında güvenilir şirketlere ihtiyacınız olursa da bana ulaşın, sizi yönlendirebileceğim birkaç tane işini doğru yapan şirket var. reklam olmasın diye yazmıyorum buraya.

İngiltere'nin Türklere Çalışma Vizesi ve Oturum Hakkı Sağladığı Ankara Antlaşması'nın Bütün Aşamaları