Twitter Alternatifi Olarak Görülen, Merkeziyetsiz Sosyal Medya Ağı: Mastodon

Açık kaynak kodlu, reklamsız, sahibi olmayan yeni sosyal medya platformu Mastodon, yakın zamanda 1 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştı.
Twitter Alternatifi Olarak Görülen, Merkeziyetsiz Sosyal Medya Ağı: Mastodon

bugün twitter'ı bırakıp geçtiğim, merkeziyetsiz bir sosyal medya ağı mastodon. bedava ve açık kaynak kodlu. sahibi yok. birbirinden bağımsız sunucuları var ve bunlardan birine üye olup, bütün mastodon sunucularındaki kullanıcılarla etkileşime girebiliyorsunuz. tek bir kurum tarafından kontrol edilmemesinin ötesinde, attığınız mesajlar (bunlara toot deniyor) 500 karakter uzunluğunda olabiliyor ve toot'ları edit'leyebiliyorsunuz.


twitter'dan elon musk aldığı için değil, birileri tarafından satın alınabildiği için ayrıldım. zaten uzun süredir twitter'dan rahatsızdım. takip ettiğim insanların tweet'lerinden çok reklam görmekten bıkmıştım. adguard açınca site saçma sapan davranıyordu. musk'ın twitter'ı alma draması son damla oldu. musk'ın twitter'ı öncekinden daha iyi ya da kötü olmayacak bence. genel olarak tek bir kişinin ya da kurumun bütün dünyanın haberleştiği, devletlerin bile resmi duyuruları yaptığı bir platformu yönetmesi sağlıklı değil. mastodon tam zamanında twitter'dan doğan boşluğu dolduracak gibi.


- siteye şuradan ulaşılabilir: joinmastodon.org/
- server'lar şuradan görüntülenebilir: joinmastodon.org/servers

istesem de twitter kullanamamamı sağlayan, twitter kitlesinden çok daha kültürlü ve sakin bir kitleye sahip bir sosyal ağ mastono. ben türkçe kitle için konuşuyorum ama tüm dillerde durum muhtemelen budur.

muhteşem bir ortama sahip olmakla birlikte, dijital özgürlük bakımından da çok iyi olan bir platform mastodon. altta detaylı inceliyorum, meraklısı okuyabilir.

neden mastodon?

twitter'dan geçen gün banlandım. aslında aylardır mastodon kullanıyorum. sıkılıp twitter'a uğrayayım dedim, uğramamla banlanmam bir oldu. sebebi ise sadece kişisel network'ümü genişletmek için hızlıca birilerini takip etmem...


mastodon'da takip ettiğim 1800 kullanıcı var ve hiç böyle bir sorun yaşamadım. sadece 'çok fazla takip ettin hacı, az sakin' diye mesaj göndererek bir günlüğüne takip etmeni engelliyor, bi' zahmet o da. ama yeni insanlara bağlanmak asla bir suç olamaz, olmamalı.

mastodon'un başka bir güzel yanı ise bir federasyon olması. yüzlerce sunucu var ve bütün ağ bu sunucular üzerinden dönüyor. bir başları yok. anarşist bir platform kısacası. banlanan kişi başka bir sunucuda kendine yeni bir hesap açabilir, oysaki twitter gibi merkeziyetçi platformlarda banlandığında artık ip adresin sabıkalıdır. aynı ip adresin tekrar tespit edilirse tekrar banlanma ihtimalin vardır, yani koskoca ağ tek bir gücün tekelindedir ve bu ağa bağlanabilmen bu gücün iki dudağı arasındadır.


kullanıcı bu yersiz tahakkümün bilincinde olmalı ve dijital özgürlüğünü elinden geldiğince korumalıdır diye düşünüyorum.

yine dijital özgürlüğümüz için iyi bir haber; mastodon özgür ve açık kaynaklıdır ve twitter, facebook, microsoft, google gibi teknoloji tekelleri gibi dijital mahremiyetinizi ihlal etmez.

kısaca mastodon; gerek ortam, gerek özgürlük, gerek mahremiyet bakımından diğer bütün platformlardan 10 gömlek üstündür. kullanın, kullandırın efenim.