Uçak Havadayken Kapısının Açılması Mümkün mü?

Havadayken uçağın kapısı bir yolcu tarafından açılabilir mi? Böyle bir şey teknik olarak mümkün mü?
Uçak Havadayken Kapısının Açılması Mümkün mü?

uçak kapısının tasarımı ve fizik kuralları, havadaki uçağın kapısının açılmasını imkansız hale getirmektedir. öncelikle, uçak yükseldikçe dışarıdaki havanın basıncı azalacaktır. deniz yüzeyinden 5.500 metre yükseklikteki havada oksijen molekülleri çok seyreldiğinden, insan vücudu yeterince oksijen alamayıp kendinden geçecektir. bunu engellemek için uçağın içindeki basınç deniz yüzeyinden yaklaşık 2.400 metre yüksekteki koşullara denk olacak şekilde ayarlanır. modern uçakların uçuşu ise deniz yüzeyinden 10.000 metre yüksekte seyreder. o yükseklikte tipik uçak kapısının üzerindeki basınç yaklaşık 11 tona eşittir. en güçlü insanın yerinden kımıldatabileceği ağırlığın 500 kilo civarında olduğunu düşünürsek, fizik kurallarına göre basınç farkı dolayısıyla kapının itilerek açılması imkansız hale gelecektir.


ayrıca, ek önlem olarak, uçak kapıları içe gelen kısmı dış tarafına göre biraz daha geniş olacak şekilde -lavabodaki tıkaç gibi- içeriden dışarıya doğru açılamayacak biçimde yapılmıştır.

ancak, uçağın yolcu kapısının açılması durumu dışında, gövdesinde bir delik açılması, ya da bir pencere camının çatlaması gibi durumlar çok ender de olsa imkansız değildir. yakın geçmişte, 2018 yılında amerika'da meydana gelen bir kazada, uçağın motorundan kopan bir parça bir pencerenin camını kırmış, ortaya çıkan ani basınç farkı vakum etkisi yapmış ve pencere kenarında oturan yolcuyu dışarıya çekmiştir. diğer yolcuların çabasıyla cam kenarındaki yolcunun vücudu kısmen içeride tutulabilmişse de aldığı yaralar ölümcül olmuştur.


benzer şekilde, 3 mart 1974'de fransa'da meydana gelen thy uçağı kazasında, tam kapatılmayan kargo kapısı, yolcu kapısına benzer bir tasarıma sahip olmadığından, kargo bölümüne maksimum yer kazandırmak amacıyla dışa doğru açılacak şekilde tasarlandığından, tam kilitlenmediği için patlayarak açılmış ve uçağın içindeki 346 kişi hayatlarını yitirmişlerdir.