Uçak Yolculuklarına Dair İçten İçe Nedeni Merak Edilen İlginç Kurallar

Uçak tuvaletlerinde neden kül tablası vardır? Pilotlar neden birbirinden farklı yemekler yer? Türbülanstan neden fazla korkmamalıyız? Hepsinin cevabı burada.


uçak yolculuklarıyla ilgili ufuk açıcı birkaç bilgi

- uçak tuvaletlerinde kül tablası olması. sebebi, sorumsuzun biri o kadar uyarıya rağmen tuvalette eğer sigara içerse, kağıt çöplerinin olduğu çöp kutusuna sigara izmaritini atmasını engelleyerek, küllüğe atmasını sağlamak ve böylece olası bir yangının çıkmasını engelleyebilmek.


- uçakların iniş ve kalkışlarda geceleyin ışıkların kapatılması ile olası bir acil durumda meydana gelecek elektrik arızasında bir anda karanlık olacak ortama önceden gözlerin alıştırılmasını sağlamak. (birkaç sn bile önemli)


- gündüzleri ise pencere perdelerinin açık tutulması ile yine olası bir acil durumda hangi tarafın daha emniyetli olduğunu hızlıca anlayabilmek.


- pilotların yediği yemeklerin hem tüm yolculardan hem de birbirlerinden bile (biri tavuksa diğeri köfte mesela) farklı olması, olası zehirlenmelere karşı tedbir.


- uçak havalandırma sisteminin belki de en temiz havalandırma sistemine sahip olduğu (hastanelerdeki hava temizleme sistemi uçaklarda da var olduğunu okumuştum).


- domates suyunun uçakta tercih edilmesinin sebebinin lezzet değişimi ile ilgili olduğu. uçaklardaki alçak kabin basıncı tad-koku alma gibi lezzete hitap eden duyularımızı etkiliyor ve domates suyu tadı daha meyvemsi bir hale geliyor.


- türbülansta çok korkmamak gerektiği, bildiğim/okuduğum kadarıyla (istatistik elimde yok ama) uçak kazalarında en riskli zamanın iniş-kalkış olduğu ve hatta ve hatta en büyük uçak kazasının iki uçak yerde iken (biri henüz havalanmakta iken, diğeri ise havalanma öncesi taksi yaparken) gerçekleştiği. bilmeyenler için: (bkz: tenerife faciası)


Boğulma Tehlikesi Geçirdikten Yıllar Sonra Yüzme Öğretmeni Olan Birinin Azim Öyküsü