Uçaklarda Bagaj Ağırlıkları Nasıl Planlanıyor?

Check-in esnasında bagajı veririz ve onu bir sonraki görüşümüz indiğimizde olur ancak. Peki arada geçen sürede bavulumuzun başından neler geçiyor, konulacağı yer nasıl hesaplanıyor?
Uçaklarda Bagaj Ağırlıkları Nasıl Planlanıyor?
iStock


Neden bagaj sınırı var?

uçağın dengeli olması için bagaj yüklerinin kanat altında yoğunlaşması gerekir. uçaklarda bagaj ağırlığı sınırının sebebi budur.


Bagajlar nerede tutulur?

tüm bagajlar 30 kg ile sınırlandığında her parça için uçak içinde yer planlaması yapmaya gerek kalmaz. bu ağırlığın üzerindeki kargolar için yükleme operatörlerine bilgi verilir ve bu kargoların uçağın kanat ortasına denk getirilmesi sağlanır.


Denge nasıl sağlanıyor?

tüm bagaj standart ağırlıkta varsayılarak yüklendikten sonra pilotlar tarafından uçuş öncesi kontrollerde iniş takımı kolonlarından alınan tartım değerlerine göre ağırlık merkezi tespit edilir, limitler arasında olduğu teyit edilir ve limitler içindeyse optimum uçuş performansı için elevatör trim hesaplanır. bu trim uçağın kuyruğundaki manevra yüzeylerine uçuş öncesinde set edilir böylece ağırlık merkezindeki limitler dahilindeki kayma dengelenir. 


Bazı valizler neden önce geliyor?

geç check-in yaparsanız erken valiz almanızın tek bir sebebi vardır o da geç yüklenen valizlerin kapıya daha yakın olmasıdır.


"her uçak yere iner, önemli olan nasıl indiğidir."

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?