Uçakların Kanatları Neden "V" Şeklindedir?

Sözlük yazarı '"1123581321", bu konuda bize bazı teknik bilgiler vermiş.
Uçakların Kanatları Neden "V" Şeklindedir?
iStock.com


tasarımın böyle yapılmasının nedeni kritik mach sayısının yükseltilerek, daha yüksek hızlarda şok kayıplarından kurtulmaktır.

kritik mach sayısı, uçak kanadının herhangi bir noktasında mach sayısının biri aşmasına yol açan seyir mach sayısıdır. uçakların uçabilmesinin temel nedeni kanadın altı ve üstü arasında yaratılan basınç farkıdır. bu amaçla kanadın üstünde akış hızı yükseltilerek basınç düşürülür. fakat ses hızına yakın hızlarda, kanat üzerinde ses hızı aşılarak şok dalgası gelişir. bu istenmeyen bir durumdur çünkü şok statik basıncı yükselterek taşıma kuvvetinin düşmesine neden olur. ayrıca şok dalgasının akış ayrılmasına`:(bkz: #60143261)` yol açma riski de vardır.


bu durumun önüne geçmek için, hem kanatların geometrisi yeniden gözden geçirilmiş, hem de yatayla alfa açısı yapacak şekilde kanatlar uçak gövdesine yerleştirilmiştir.

bu durumda hızın yalnızca chordwise bileşeni, yani uçağın hızı*sin(alfa) bileşeni kanat boyunca hızlanacaktır. böylece kritik mach sayısı yükseltilmiş ve şok kayıpları bir noktaya kadar azaltılmış olur.


avantajlar

1) kritik mach sayısı yükseltilmiştir.
2) lift coefficient hücum açısına daha az sensitive hale gelmiştir.

dezavantajlar

1) stall hızı yükselmiştir, kalkış için daha uzun pistler gerekir.
2) tip stall nedeniyle oluşacak pitch-up
3) daha düşük kritik hücum açısı