Ünlü Bilim Kurgu ve Fantezi Yazarı Neil Gaiman'ın Kitaplarını İlk Önce Dolma Kalemle Yazması

Birçok çizgi roman da dahil olmak üzere bilim kurgu ve fantezi alanının ünlü yazarlarından Neil Gaiman, eski tarihlerden bahsedeceği bir romanında dolmakalemle yazmaya karar vermiş fakat sonrasında dolmakaleme daha da alışmış.


kitaplarını dolmakalemle yazarmış. macerasını şöyle anlatıyor:

"1994'te yıldız tozu isimli romanımı yazdığım sırada başladı her şey. kafamda romanın 1920'lerde olduğu gibi yazılması gerektiği şeklinde bir düşünce oluştu ve gidip büyükçe bir not defteri ve bir waterman dolmakalem aldım.


on üçümden beri ilk defa bir dolmakalem kullanıyordum. birdenbire daha yavaş yazmaktan büyük keyif aldığımı fark ettim ve cümleler arasında ilerlerken düşünme şeklim oldukça hoşuma gitti. elle yazmanın, bilgisayarda çeşitli düzenlemeler ve kırpmalar yapmak yerine, ikinci bir taslak yapmaya zorlamasını sevdiğimi fark ettim. ayrıca dolmakalemlere mürekkep doldururken kendimi içinde bulduğum törensel hava da oldukça hoşuma gidiyor."

dolmakaleminde kullandığı mürekkebin rengini her gün değiştiren gaiman'ın tercih ettiği kalemlerden bazıları şöyle: twsbi diamond 540, visconti, pilot custom 823 amber, delta fluida, lepine indigo classic.