Ünlü Duş Alan Fare Videosundaki Esas Hayvan: 15 Kilo Ağırlığında ve 1 Metre Boyundaki Pakarana

Geçtiğimiz seneler içinde viral olan duş alan fare videosunu hatırladınız mı? İşte o videodaki hayvan aslında kemirgenlerin geneline kıyasla oldukça büyük olan pakarana. Tanıyalım kendisini.

pakarana, dinomyidae familyasına mensup bir kemirgendir. bilimsel adı: dinomys branickii. nadir ve yavaş hareketli bir hayvan olan pacarana, güney amerika'ya özgü endemik bir türdür. güney amerika'da amazon nehri havzasından, venezuela ve kolombiya'nın kuzeybatısına ve bolivya'nın batısına kadar uzanan and dağları eteklerine yayılan coğrafya pacarana habitatıdır.

bu hayvancık, tıknaz bir gövdeye sahiptir ve diğer kemirgenlere kıyasla oldukça iridir

ağırlığı 15 kg, uzunluğu ise yaklaşık 20 santimlik heybetli kuyruğu dışında 79 santimdir. karada yaşayan bir hayvandır, ama aynı zamanda iyi bir tırmanıcıdır. mesken olarak gizli yerleri sever ve genelde kayaların altındaki oyukları tercih eder. diyet düzeni bitki tabanlıdır ve herbivor bir hayvandır. esaret altında gayet uysal ve evcil bir karakter sergileyen pacarananın ortalama yaşam süresi 10 yıldır.


pacarana, rodentia takımı içindeki hystricognatha alt takımında dinomyidae ailesinin yaşayan tek üyesidir. soyu tükenmiş 22 cinsi içine alan bu aile, güney amerika'da şimdiye kadar yaşamış en büyük rodentlerden diğer bazılarıyla birlikte dikkate değer bir evrimsel çeşitliliği temsil etmektedir. pacarana öncülü türleri içeren ve arjantin'de bulunan geç miyosen dönemi'ne (11.2 milyon ila 5.3 milyon yıl önce) ait telicomys gigantissimus, küçük bir gergedan büyüklüğündeydi ve eumegamys cinsinden bir diğeri ise bir su aygırı büyüklüğündeydi.

pacarana, birkaç yıl önce internette viral olmuş bir videoda lavabo içinde köpük köpüğe yıkanırken kayda alınmış ve ülkemizde "duş alan fare" - batıda ise "duş yapan rat/sıçan" diye lanse edilmişti. kendini sabunla köpürterek detaylı olarak yıkanabilme yeteneğine sahip bilinen tek hayvan olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım.


bedensel temizlik aslında bu türün kendisine özgü bir davranış. yaban hayatında da nehirde bu şekilde yıkanıyorlar.