Usta Aktör Denzel Washington Hakkında Az Bilinen Notlar

Toplam 10 adaylıkla Oscar'a en çok aday gösterilen siyahi oyuncu olan Washington'ı biraz daha yakından tanıyalım.

- 1954 doğumlu, tam adı denzel hayes washington jr.'dir.

- her yıl 60 milyon dolar kazanmaktadır.

- 14 yaşındayken ebeveynleri boşanmış ve annesi tarafından new york, new windsor'daki özel hazırlık okulu oakland askeri akademisi'ne gönderilmiş. washington daha sonra, "bu karar hayatımı değiştirdi, çünkü gittiğim yönde hayatta kalamazdım." demiştir. (askeri okula gitmeden önce, o ve en yakın arkadaşları serserilik yapıyordu. parade magazine ile yaptığı röportajda washington, bu arkadaşların daha sonra toplu olarak yaklaşık 40 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söylemiştir.)

not: serserilik derken kötü yollara giriyorlarmış.

- 2 oscar ödülü ve toplamda 10 oscar adaylığı bulunmaktadır. training day ile en iyi erkek oyuncu oscarı, glory ile de en iyi yardımcı erkek oyuncu oscar'ını kazanmıştır.


- 10 oscar adaylığı ile en çok aday gösterilen siyahi aktördür.

- 2 adet altın küre ödülü bulunmaktadır.

- 73. altın küre ödülleri'nde cecil b. demille yaşam boyu başarı ödülü'nü kazanmıştır.

- en çok çalışmak istediği aktörler al pacino ve robert de niro, en çok çalışmak istediği yönetmen ise martin scorsese'dir.

- liseyi bitirdikten sonra fordham üniversitesi'nin gazetecilik bölümü'ne devam etmiştir.

Glory'deki (1989) Private Silas Trip rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü almıştı.

- kolon kanserinden dolayı hayatını kaybeden chadwick boseman'nın oyunculuk programı için eğitim ücretini denzel washington ödemiştir.

- babası çok dindar olduğu için çocuklarının laik filmler izlemesine izin vermemiş. sadece hristiyan filmlerini izlemelerine izin vermiş. ayrıca çocuklarının spor yapmasına da izin vermemiş. sadece kilise ayinlerine katılabiliyorlarmış.

- the book of eli filmindeki rolü için bruce lee'nin öğrencisinden dövüş sanatları eğitimi almış, dövüş sahnelerinde dublör kullanmamıştır.

- malcolm x olarak gösterdiği performans, premiere dergisinin tüm zamanların en iyi 100 performansı sıralamasında 17. sırada yer almıştır. listenin tamamı


- washington, incil'i her gün okuduğunu söylemiştir.

- en sevdiği siyahi aktörler arasında, american gangster filminde kendisiyle birlikte rol alan idris elba ve chiwetel ejiofor yer almaktadır.

- 1987 oscar ödül törenine geç kalmış, geldiğinde kırmızı halı bitmiş ve tören çoktan başlamıştır.

- tom hanks, philadelphia'da denzel washington ile çalışmanın “film okuluna gitmek” gibi olduğunu ve washington'dan oyunculuk hakkında herkesten daha fazla şey öğrendiğini söylemiştir.

- çocukluğundan beri dallas cowboys ve los angeles lakers'ın büyük bir hayranıdır.

- en az altı filminde askeri üniforma giymiştir.

- robert de niro, kevin spacey, jack nicholson, jack lemon ve gene hackman'a katılarak hem en iyi yardımcı erkek oyuncu hem de en iyi erkek oyuncu oscar'ı kazanan altıncı aktör olmuştur.


- washington'un geri çevirmekten en çok pişmanlık duyduğu rol brad pitt'in canlandırdığı dedektif david mills karakteridir. (bkz: se7en)

- denzel washington, glory'de en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında ilk oscar'ını kazandığında, ödül tarihinde kazanan ikinci siyahi aktördü. ilki 1963'te sidney poitier'di.

- julia roberts, samuel l. jackson, viola davis, michelle pfeiffer ve tom hanks ile arkadaşlar.

- the pelican brief filmindeki rolüne hazırlanmak için washington post muhabirleriyle birlikte aylar geçirmiştir.

- ortaokuldan 1.7 not ortalaması ile ayrılmış.

- eşi pauletta washington ve dört çocuğuyla birlikte los angeles, california'da yaşıyor.

- 2002'de people dergisi tarafından dünyanın en güzel 50 insanından biri olarak seçilmiştir.

- 7 temmuz 2022'de beyaz saray'ın doğu odasında düzenlenen törenle başkan joe biden tarafından başkanlık özgürlük madalyası ile ödüllendirilmiştir.

- training day filminde "king kong ain’t got sh*t on me" repliği doğaçlamadır. 2012'de gq ile yaptığı bir röportajda "bunu ben uydurdum" demiştir.

İlgili sahne


reddit'te soru cevap etkinliğine katılan washington'ın cevaplarından bazıları

- genç görünmesinin sırrını şöyle açıklamıştır:

"iyi bir gen havuzundan geliyorum. gençken, kulüplere girebilmem uzun zaman aldı ve en büyük kızım, şimdi yirmili yaşlarının ortasında, on iki ya da on üç yaşında görünüyor, bu yüzden bunun sadece genetik olduğunu düşünüyorum. egzersiz yapmak ve doğru beslenmeyi de eklemeliyim. ama bilirsiniz zamanı yenemeyiz."

- kediler mi yoksa köpekler mi sorusuna ise şu yanıtı vermiştir:

"tabii ki köpekler... kediler, çok bağımsızlar. beni kızdırıyorlar. istedikleri zaman oynarlar ve sonra size sırtlarını dönerler. köpekler, siz topu attığınızda geri getirirler, dillerini dışarı çıkarır, kuyruk sallarlar. kediler 'şu an değil, çok meşgulüm' gibidir. kesinlikle köpekler..."

- geleceğin james bond'u olmak ister miydin? sorusuna:

"bir sonraki james bond mu? acele etseler iyi olur! evet yapardım!" cevabını vermiştir.

reddit linki

çarpık serçe parmağı çocuklukta geçirdiği bir basketbol kazasının sonucudur


son olarak: a hand to guide me adında bir kitabı vardır