Leonardo DiCaprio Hakkında Az Bilinenler

Çocuk yaşta tv reklamlarıyla başladığı oyunculuk kariyerinde Oscar'la zirveyi gören İtalyan kökenli Amerikalı oyuncu Leonardo DiCaprio'nun hayatına dair az bilinen bazı bilgiler.
Leonardo DiCaprio Hakkında Az Bilinenler

leonardo’ya hamileyken annesi ‘irmelin’, italya floransa’da, ünlü ‘uffizi’ müzesini ziyaret ediyor bir gün. tam ‘leonardo da vinci’ye ait bir tablonun önündeyken karnında bebeğin ilk tekmesini hissediyor. ve böylelikle de bebeğin adına hemen oracıkta karar veriyor.


hiç evlenmedi (şu ana kadar diyelim). adı sürekli 25 yaş ve altı modellerle anıldı magazin basınında. 2005 yılında bir hollywood partisi sırasında, eski bir model olan ‘aretha wilson’ adlı bir kadın ‘dicaprio’ya kırık bir şişeyle saldırıyor. yüzünden ve ensesinden aldığı yaralara 10’un üzerinde dikiş atılan dicaprio kadını dava ediyor. sonuç: 2 yıl hapis.

ilk menajeri, daha ‘amerikanvari’ gözükeceğini söyleyerek adını ‘lenny williams’ olarak lanse etmeyi önermiş ama dicaprio bu teklifi kesin olarak reddetmiş.


çıkış yaptığı ilk diziyi türk seyircisi de yakinen tanıyor: ‘lassie’. 15 yaşındayken 1989 yılında dizinin 2 bölümünde ‘glen’ karakterini canlandırarak rol alıyor.


elbette bu diziden önce önemsiz rolleri var ve özellikle çocuklara yönelik reklam filmlerinde görünüyor. en bilineni ise meşhur ‘matchbox’ marka oyuncak arabaların reklamı.


bir christopher nolan filmi olan 2010 yılı yapımı ‘inception’daki rolü için o tarihte $20.000.000 olan oyunculuk ücretinden bir miktar feragat ediyor ama bunun karşılığında gişe hasılatından belli bir yüzde öneriliyor kendisine. sonuç ise onun için çok karlı oluyor zira anlaştığı ücreti ve hasılattan gelen kar payıyla birlikte eline toplamda $50.000.000 üzerinde bir para geçiyor ki bu, o tarihe kadar oyunculuk geçmişinde aldığı en yüksek ödeme.


2012 yılı yapımı ‘django unchained’in akşam yemeği sekansının bir noktasında, ‘calvin candie’nin (leonardo dicaprio) öfke içinde masaya eliyle vurduğu sahne vardır. darbe sırasında karakteri canlandıran ‘leonardo dicaprio’nun avuç içine, masadaki bir cam kırığı batar ve eli gerçekten de kanamaya başlar fakat dicaprio istifini bozmadan karakteri canlandırmaya devam eder ve rolünde kalır. sahne bitip de ‘tarantino’ “kes!” diye bağırdığında, odadaki tüm ekip, dicaprio’nun profesyonelce oyununu alkış yağmuruyla kutlarlar. tarantino, montajda sahnenin diğer çekimlerini es geçmiş ve bu çekimi filmde kullanmıştır. sahne dikkatle izlenirse dicaprio'nun elinin kesildiğini fark ettiği ve kameradan gizleyip gizlememe konusunda kısa süreli tereddüt ettiği görülecek:


annesine olan bağlılığıyla biliniyor. 2006 yılı yapımı ‘kanlı elmas’ filminin bir sahnesinde ‘danny archer’ karakteri havaalanının girişinde 2 kadının önünden geçer gider. bahsi geçen 2 kadın, ‘archer’ karakterini canlandıran leonardo dicaprio’nun, filmde cameo yapmakta olan annesi ve anneannesi.


aynı yıl (2006) çekilecek ‘scorsese’ filmi ‘the departed’taki (köstebek) rolüne hazırlanırken, boston’da gerçek ‘irlanda mafyası’ ile temas kuruyor ve onlarla epey vakit geçiriyor.


bir vejetaryan. ama ‘the revenant’ (diriliş) filmindeki rolü uğruna kalın bir dilim çiğ bizon ciğerini yiyip bitirmek zorunda kalıyor.


‘blackadore caye’ adında bir adası var. leonardo dicaprio, çevreci ve küresel ısınma konusunda aktivist kimliğiyle biliniyor. adayı satın almasının nedenini ada ve çevresinde ekolojik hayatı ve biyolojik yaşamı korumak ve ada üzerinde tam çevre dostu (ama elbette süper zenginlere hitap edecek) bir eko-tesis kurmak olarak açıklıyor.


bilinenin aksine 2 oscar ödülü var ve ikisini de 2016’da aldı. biri akademinin layık gördüğü gerçek oscar. diğeri de rusya’nın en doğusunda, yakutsk’ta, 150’den fazla kadın hayranının altın ve gümüş takılarını erittirerek yaptırdıkları (artık sibirya oscarı / yakutsk oscarı olarak anılıyor) oscar heykelciği. dicaprio, hayranlarına teşekkür etmeyi ihmal etmemiş.

kaynak: imdb, en.wikipedia, newswire, dailymail, bbc, siberiantimes