Uzak Doğu'da Hızla Yayılan Wuhan Virüsü Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve 400 kişide tespit edilen hastalığa dair bilinmesi gerekenler.
Uzak Doğu'da Hızla Yayılan Wuhan Virüsü Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?


nedir bu wuhan virüsü?

çin'in wuhan kentinde ortaya çıkan ve ülke dışında hem japonya hem de tayland'da -şimdilik, birer vakanın görüldüğü wuhan virüsünün ailesine coronavirus deniyor.

coronavirüsler çeşit çeşit ve wuhan'da ortaya çıkan virüs de bu grubun bir üyesi. corona (taç, hale) ve virüs kelimelerinin birleşmeleriyle oluşuyor. mikroskop altında tacı (ya da halesi) varmış gibi göründüğü için bu isimle anılıyorlar.

çin'de ortaya çıkan bu virüs wuhan coronavirus olarak anılıyor daha çok. dünya sağlık örgütü şimdilik "yeni coronavirus" olarak isimlendiriyor.

Şimdilik 300 civarı kişide tespit edilen virüsün yayıldığı bölgeler.

virüs nasıl ortaya çıktı?

wuhan şehrindeki huanan'da bir balık pazarı var ve ilk grup hastaların neredeyse tamamı burada bulunan kişiler (pazarcı ya da müşteri). virüsün belirtileri ilk olarak 8 aralık'ta ortaya çıkmaya başlıyor ve 31 aralık'ta ilk kez bu yeni durum haber oluyor.

yeni virüs sebebiyle çin, ilgili balık pazarını 1 ocak'ta kapatıyor ve dezenfekte ediyor.

5 ocak itibarı ile çin'de 59 şüpheli vaka yer alıyor ve bunların 41'ine virüs bulaştığı belirtiliyor (ikisi evli bir çift).

ilk ölüm haberi 11 ocak'ta geliyor: 61 yaşında ve balık pazarının düzenli bir müşterisi vefat ediyor. kendisinin kronik karaciğer rahatsızlık geçmişi var ve kalp yetmezliğinden hayatını kaybediyor.

çin dışındaki ilk vaka 13 ocak'ta tayland'da ortaya çıkıyor. wuhan'dan bangkok'a dönen 61 yaşındaki kadın, balık pazarını ziyaret etmediğini ancak başka pazarları gezdiğini söylemiş.

16 ocak'ta ise japonya'da ilk vaka rapor edildi.

coronovirüslerin hayvanlar arasında yaygın bir virüs grubu olduğu belirtiliyor ki bu sebeple bu yeni virüsün de hayvan kaynaklı bir virüs olduğu tahmin ediliyor. sars ile aynı grupta (coronavirus) yer alan bu yeni virüsün belirtileri ateş, bitkinlik ve kuru öksürük. hastanede yatan hastalarda nefes alma güçlüğü de görülüyor.

insandan insana bulaşma konusunda bir gösterge olmadığı belirtiliyor. çinli yetkililerin uyguladığı karantina sayesinde yayılmasının yavaşladığı da belirtiliyor. ancak tayland ve japonya'da ortaya çıkmasından sonra daha farklı gelişmeler de olabilir. bekleyip göreceğiz.

virüs henüz alarm halinde değil

ayrıca şu anki coronavirus'ün öldürücülüğü de sars virüsünden düşük durumda. yalnız henüz bir tedavisi yok. yani virütik olduğu için antibiyotik verip tedavi edemiyorsun. alarmlık bir durum olmasa da, yetkililer olası bir mutasyon riskine karşın dikkatle takip ediyor durumu.

yeni virüsün ilk ortaya çıktığı nokta ise çin'de bulunan bir balık pazarı. (balık pazarı dense de, başka hayvanlar da alınıp satılıyor burada) ilk olarak hayvanlardan geçtiği düşünülüyor olsa da, (zaten coronavirüs) virüs kısa süre içerisinde mutasyona uğrayıp insandan insana da bulaşmaya başlamış durumda. bu yolla baya hızlı bir şekilde yayılıyor. yine de dediğim gibi, öldürücülüğü çok düşük olduğu için, paniklik bir durum yok.

fakat şimdilik en çok endişe verici durumun, 25 ocak'ta başlayacak olan çin yeni yılı olduğu söyleniyor. bu tatilde pek çok çinli, ülkeye girip çıkacaktır. bu da virüsün tüm dünyaya yayılmasını hızlandıracaktır. şunu da eklemem lazım, virüsün bir haftalık bir kuluçka süresi bulunuyor, bu da farklı ülkelere girişlerde tespit edilmesinin önüne geçiyor.

olası bir mutasyon, işleri alarm seviyesine çevirebilir. zaten bu nedenle gelişimi çok yakından izleniyor. fakat şimdilik yalan yanlış bilgi verip, insanları paniğe sürüklemeyin.

ekleme (22 ocak 2020): şu ana kadar wuhan virüsüne bağlı olarak yaşamını kaybedenlerin sayısı üçe ulaştı.

Atiye Dizisi Üzerinden Kendini Aramak Üzerine Yola Çıkanlara Tavsiyeler

Bazı İnsanlar HIV Virüsünden Neden Hiç Etkilenmiyorlar?