Uzak Doğu'da İnsanların Çılgınca Tükettiği Lezzetli Meyve: Liçi

Kral Meyvesi olarak da bilinen Liçi, ağırlıklı olarak Çin'in güneyinde yetiştirilen güzel kokulu ve lezzetli bir meyve.
Uzak Doğu'da İnsanların Çılgınca Tükettiği Lezzetli Meyve: Liçi

kral meyvesi olarak da bilinen meyve liçi, çin başta olmak üzere vietnam, hindistan, güney afrika ve filipinler gibi ülkelerde yetişir daha çok. türkiye'de ise mersin'in bazı ilçelerinde liçi yetiştiriciliği yapılmaktadır.


dışında kestaneye benzer bir kabuk vardır ancak kabuğu soyduğunuzda içinde yumuşak, sulu ve şeffaf bir katman vardır süper tadı olan. tadı şekerli ve çok lezzetlidir. dış kabuğunun rengi yeşilden koyu kırmızıya kadar değişir. koyu kırmızı olanları tavsiye edilir. çekirdeğinin çok büyük olduğundan bahsedilse de birçok türünün çekirdeği ufaktır ve yemeye uygundur. özellikle çin'in hainan adası'nda yetişen türleri çok çok lezzetlidir.


türk bünyelerde ay çekirdeği etkisi yapar. mevsiminde her akşam eve gelmeden bir kilo alır ve başına oturunca da bitirmeden kalkamazsınız. afrodizyak etkisini test etmedim, o konuda bir şey söyleyemeyeceğim. lakin insanın içinde hafif bir alevlenme yaptığı ve hatta yüksek miktarlarda tüketildiğinde yüzde büyük sivilcelere yol açtığı görülmüştür. kısacası, her ne kadar harika bir meyve olsa da kararında tüketilmelidir. mevsimi nisan-temmuz ayları arasıdır. türkiye'de nasıl yazları yol kenarlarında kavun-karpuz sergileri açılıyorsa, guangdong'da da yol kenarlarında liçi tezgahları açılır her yaz.


narin bir meyve olsa da bir süre buzdolabında saklanabilir. lakin alır alınmaz tüketilmesi her zaman en uygun olanıdır. zaten yemeye başlayınca bitmeden duramayacaksınız.