Uzay Yolu'ndaki Atılgan Gemisinin Kumanda Edildiği Yere Neden Köprü Deniyordu?

Sadece Uzay Yolu değil, bütün bilim kurgulardaki uzay gemilerinde neden benzer kullanımlar olduğunu açıklayan bir yazıyı paylaşıyoruz.

1960'lı yıllara damgasını vurmuş uzay yolu serisinin yıldız gemisi atılgan'dan hatırlayacak olursanız geminin kumanda edildiği yere neden köprü denildiğini hiç merak ettiniz mi?


bu tanım doğrudan ingilizce bridge kelimesinden gelir

o zamanlar gemiyi ve denizciliği bilmeyen sinema sektörü tarafından bridge kelimesi türkçe'ye köprü olarak çevrilmiştir ancak biz türkçede köprü üstü ifadesini kullanıyoruz.

peki bridge ismi nereden geliyor?

öncelikle gemilerin taa yelkenle yürütüldüğü zamanlara gidelim çünkü bridge ismi buharlı motorlara sahip yandan çarklı (paddle streamer) gemiler üretilene kadar ortada olan bir isim değildi.

aşağıdaki bağlantıda tarihçesini daha detaylıca açıkladığım geminin dümen sistemi, ilk başlarda geminin sancak tarafından suya sarkıtılan bir kürekten oluşuyordu.


zamanla bu kürek yerini kıç merkezde bulunan dümen yelpazesine bıraktı

dümenin kıç tarafta bulunması sebebiyle geminin kumandası da oradan sağlanıyordu. güverte seviyesinden yukarıda bulunan bu bölüm hem kaptana daha iyi bir görüş hem de tayfaya doğrudan emir vermesini sağlıyordu.

buharlı motorlarla birlikte artık geminin iki yanına devasa çarklar yerleştirildi


bu çarklar güverte seviyesinden oldukça yüksek ve büyük olduklarından hem mühendislerin çalışmasına olanak sağlamak hem de kaptanın görüşünü engellemesini önlemek amacıyla çarkların üzerinde yeni bir platform inşa edildi.


iki çarkın birbirine bağlandığı bu platforma bir köprüye benzediği için bridge adı verilmiş ve bridge ismi günümüze kadar değişmeden gelmiştir.

hala daha gemilerin kumanda edildiği yer için ingilizce bridge ve türkçe köprü üstü ismi kullanılmaktadır.