Hiçbir Filmi Onun Tadını Vermedi: 90'ların Efsane Çizgi Dizisi Spider-Man The Animated Series

Koca bir kuşağın Örümcek-Adam'ı sevmesindeki başlıca etkenlerden biri olan The Animated Series, sonuçsuz kalan finaliyle de kalplerde buruk bir hatırası olan bir çizgi dizi. Örümcek'in neredeyse tüm önemli düşmanlarını barındırarak adeta bir Örümcek-Adam Wiki işlevi gören diziyi hatırlayalım istedik.
Hiçbir Filmi Onun Tadını Vermedi: 90'ların Efsane Çizgi Dizisi Spider-Man The Animated Series

the animates series (tas), çizimleri harikulade olan ve bence yapılmış en güzel spider-man çizgi dizisidir. aynı zamanda çizgi romana en yakın uyarlama (karkterlerin tiplerinden hikayeye kadar) olarak gösterilen çizgi dizi de tas'dır. gerek açılamaları, gerek anlatımı film kurgusunu andırır. (özellikle sahneler arası geçişler) fazla flashback içeriyor olması ve bir süreden sonra kimi aksiyon içerikli detayları/kesitleri seri içerisindeki başka bölümlerden afırıp başka bölüm içine koyması belki de seri için söylenebilecek tek olumsuzluk. ancak bunu ne ufaklıkken (hadi o zaman yedik o ayrı) ne de şimdi izlerken içerledim ne olursa olsun zamanının (bana göre şimdikilerden de) en kalite çizgi filmler arasında zirvelerde yer alıyor.

introsundaki hard rock etkileşimli spider-man cingılı ise gönüllere taht kurmuştur ve hala izlerken bitmesin dediğimdir.

İşte O Harika Intro


Dizi devam etseydi ne olacaktı?

5 sezonun sonunda hala cevapsız kalan sorular mevcut. her ne kadar senarist bu fikirde olmasa da izleyiciler açısından durum böyle. misalen, her ne kadar son bölümde madame web, petera mary jane'i bulacağına dair söz verse de mary jane'in nereye gittiğini, başına ne geldiğini bilmiyoruz zaten öğrenemeden de spidey'e güle güle diyoruz (farewell spider-man) john semper'in (prodüktör ve senarist) dediğine göre eğer seri devam ediyor olsaydı portal açan time dilation accelerator yüzünden kaybolan mary jane'in koloniel dönem ingilteresinde olduğunu görecekmişiz. (vay arkadaş)

Neden dizi finali cevapsız kaldı?

spider-man the animated series dönemin en hit çizgi dizisi olmasına rağmen devamı gelmedi. bunun sebebi ise o dönem fox kids network'ün başında olan margaret loesch'in yapımcılardan avi arad'dan hoşlaşmadığından (nefret) ve avi'yi proje dışına atmak istemesinden dolayı ve bu durumda da ekip olarak devam edilemeyeceğinden şov kanal tarafından iptal ediliyor... inanılır gibi değil! (ayıp be, boyun devrilsin margaret)

böyle muhteşem bir çizgi dizinin devamının gelmemesi, evet secret wars ve devamındaki 2 bölümlük finali epikti ancak bu hala çizgi dizinin ortada bırakılmışlık hissini ortadan kaldırmıyor, eminim ki bir çok çizgi film ve örümcek adam hayranı için üzücü olmuştur. 5 sezonu da bitirdikten devam etmesi için yalvardım resmen! sonra son dönem çizgi filmler (avatar hariç tabii ki) şu animated series'in serçe parmağındaki tırnak bile olamıyor yemin ediyorum. (bence) unutmadan, x-men the animated series ile birlikte televizyonda yayınlanan en uzun çizgi dizi özelliği de taşımakta spider-man the animated series.

Peki ya diğer Örümcek dizileri?

bu seriyi takip eden spider-man the new animated series bol miktarda cgi içermekte (hatta tamamen de olabilir), izlemek nasip olmadı. (olmasın da, ne işi var cgi'ın çizgi filmde) tamam tas'da da mevcut bilgisayar müdahalesi ancak çizimlerin dokusunu bozmadan bu yapılmış güzellik burada. seriye peter parker ile mary jane'in evli olduğunu görerek başlıyoruz. ancak anladığım kadarıyla bu seri sinemada izlediğimiz spider-man serisiyle paralel gitmekte. haliyle buna da tam olaran ilk tas'ın devamı olarak bakmak mümkün değil. ayrıca yeni tas'ın ilk sezonu bittiğinde (ilk ve son) sinemadaki spidey'in ikinci filminin geleceği açıklandığından the new animated seriesin devamının gelmemesi yönünde karar alınıyor. (ne anladım ben bundan)


takiben tas'ın güzelliğine yaklaşabilen (öyle ileri sürülmekte) spectacular spider-man serisi genç peter parker'ı konu almakta, internetten okuduğum ve bir kaç bölümden üçer beşer dakika izlediğim kadarıyla, çizimleri tas'a kıyasla çok basit. eğlenceli olsa da biraz the o.c. havası var sanki. bir kaç tane daha spider-man çizgi dizisi piyasaya çıktı ancak duyduğum kadarıyla spectacular spider-man serisi oldukça başarılı olmuş ki iddiaya göre tas hatta spider-man and his amazing friends'den bile fazla izlenme oranı almış ve sevilmiş. 2008 ve 2009 senelerinde best animated series ödüllerini almış olsa da ben bu başarıyı nüfus artışına bağlıyorum. iki sezonu izledikten sonra fikrimin değişeceğini pek sanmıyorum en nihayetinde tas'ın üstüne koklanacak gül yok ama gene de izlemek için şans verilebilir gözüküyor.


efendim demem o ki kendisini (the animated series) seviniz, sevdiriniz. ben şahsen taşınabilir hard diskte tutuyorum malum bu gidişle çizgi filmlerin kalitesi giderek düştüğünden sonraki nesillerin kalite çizgi film izlemesi adına, tabi kendim için diyorum bunu malum çoluk çocuğa karışırsak yarın öbür gün, spider-man the animated series çok kıymetli.

ek: linkte john semper ile yapılmış güzel aydınlatıcı bir röportaj var. mesela serinin sonunda neden peter parker ile mary jane'in bir araya gelemediğine/gelmediğine dair açıklamalar var.

http://marvel.toonzone.net/spideytas/interviews/semper2/