Uzayda Hiç Seks Yapıldı mı?

Uzay uçuşu meraklılarının aklını kurcalayan asırlık bir soru bu. Uzayda hiç seks yapılmış mıdır? NASA'nın bu konudaki tutumu nedir? Astronotlar bir şey diyor mu?
Uzayda Hiç Seks Yapıldı mı?

nasa'nın “uzayda insan faktörleri” adlı 1200 sayfalık (aslında birkaç cilde bölünmüş) bir belgesi var. uzaydaki insan vücudu hakkında bildiğimiz her şeyi kapsar. saç uzayda nasıl uzar? uzayda dişler nasıl çürür? kalın bağırsak uzayda nasıl çalışır? hormonlar uzayda nasıl dalgalanır? göz küreleri uzayda nasıl şekil değiştirir? ve 1200 sayfa için böyle devam eder.

bu belgede seks hakkında tam olarak bir sayfa var ve temelde “yapma” diyor.

mekikte kesinlikle kişisel kullanım için karışık seks ekipmanları var. istasyon hakkında bilgim yok. ama garanti ederim ki; nasa bunun hakkında konuşmasa bile seks denendi. sıfır yerçekiminde bir embriyoya ne olduğu hakkında teoriler dışında hiçbir fikrimiz yok ve denenecek olsa kesinlikle ilk deneme olmayacak. nasa, astronotlarının uzayda tam olarak nasıl yaramazlık yapabilecekleri konusunda bu araştırmayı yayınladı.


resmi olarak sorulduğunda, uzayda astronotları olan uzay ajansları yörüngede seks olduğunu kategorik olarak inkar edeceklerdir. "astronotlarımız yıllarca eğitim almış profesyonellerdir ve asla böyle profesyonel olmayan davranışlarda bulunmazlar" mesajlarının genel özüdür. şimdiye kadar hiçbir astronot bunu yaptıklarını kabul etmek için öne çıkmadı.

dikkat edin, bu infertil çiftler arasındaki seks sorununu ele almıyor. ruslar adına konuşamam ama bahse girerim nasa'nın istediği son şey yörüngesel seks için harcanan vergilerle ilgili kongre'deki soruları yanıtlamak zorunda kalmaktır. bilim komitelerinin çoğunluğunda olduğu gibi, bu komiteye de muhafazakar bilim karşıtı ahmaklar başkanlık ediyor. bu yüzden yasaklamak için bilimsel bir sebep olmasa bile, garip sorular olması durumunda bunu yapmak onları zora sokar.


uzayda yakın ilişkilerle ilgili en büyük tehditlerden diğeri fiziksel olmaktan çok psikolojiktir. örneğin, uluslararası uzay istasyonu'nda (iss) diğer astronotlarla nispeten uzun süreler boyunca çok yakın çevrelerdesiniz. seksin duygusal bir bağlılığı ima etmek zorunda olmadığı doğru olsa da bunu yapma eğilimindedir. iss gibi bir ortamda duygusal bağlılıkların çok sayıda sonucu olabilir. cinayete yol açan kıskançlık nöbetleri mi? emir komuta zincirinde sürtünme mi? astronotlar arasında işbirlikçi olmayan tutumlar mı? adını siz koyun.