Uzaydaki Tek Astronot Ölümüne Sebep Olan Felaket: Soyuz 11

İnsanlı bir uzay aracının bir uzay istasyonuyla başarıyla kenetlendiği ilk görev olan Soyuz 11, maalesef dönüş yolunda bir felaketle sonuçlandı.
Uzaydaki Tek Astronot Ölümüne Sebep Olan Felaket: Soyuz 11
Georgi Dobrovolski, Vladislav Volkov, Viktor Patsayev

"sovyetler birliği, dünya yörüngesindeki ilk deneysel uzay istasyonunu haziran 1971'de soyuz 11 kozmonotları georgi t. dobrovolski, vladislav n. volkov ve viktor i. patsayev salyut'a bindiler ve laboratuvarda üç haftadan fazla bir süre geçirerek çeşitli deneyler yaptılar. rekor kıran görevlerinin sonlarına doğru, kozmonotlar dünya atmosferine girmeden kısa bir süre önce uzay araçlarının aniden basınçsız hale gelmesi sonucu öldüklerinde trajedi yaşandı.

basınç kıyafetleri giymemişlerdi. sovyet hükümeti kozmonotları devlet cenaze töreniyle onurlandırırken, nasa astronotu thomas p. stafford da abd başkanı'nı temsil etti. kazanın bir sonucu olarak sovyetler, mühendisler soyuz uzay aracını yeniden tasarlarken insanlı uzay uçuşlarını geçici olarak durdurdu. o zamandan beri tüm kozmonotlar soyuz fırlatmaları ve inişleri sırasında uzay giysileri giymektedir.

19 nisan 1971'de sovyetler birliği, sovyet kazakistan'ındaki baykonur kozmodromundan salyut uzay istasyonunu fırlattı. beklenen ömrü altı aydı. 13 metre uzunluğundaki uzay istasyonu 18,424 kg ağırlığında olup, kozmonotlar için yaşam alanları içeren 3,500 feet küp yaşanabilir hacim ve uzun süreli uzay uçuşuna insan adaptasyonunu incelemek için deneyler, güneş ve astronomik gözlemler için çeşitli teleskoplar ve dünya'yı gözlemlemek için aletler de dahil olmak üzere 2,600 pound bilimsel ekipman sağladı. mürettebat egzersiz için bir koşu bandı ve kas tonusunu korumak için elastik bantlar kullandı ve ana kas gruplarına sabit bir yük sağlayan giysiler giydi. bir buzdolabı ve bir yiyecek ısıtıcısı, mürettebatın önceki sovyet uzay araçlarına kıyasla daha geniş bir menü seçeneğine sahip olmasını sağladı. ilk kozmonotlar 23 nisan'da soyuz 10 ile salyut'a fırlatıldı, ancak kenetlenme mekanizmasındaki bir sorun istasyona girişlerini engelledi ve iki gün sonra dünya'ya geri döndüler.

sovyet mühendisler soyuz 10 sorununun tekrarlanmasını önlemek için kenetlenme sondasını hızla yeniden tasarladı ve kenetlenme prosedürlerini güncelledi. uzay uçuşları konusunda deneyimli aleksei a. leonov, valeri n. kubasov ve pyotr i. kolodin'den oluşan mürettebat, 6 haziran'da başlaması planlanan 25 günlük salyut görevi için eğitimlerine devam etti. ancak, fırlatmadan üç gün önce, baykonur kozmodromu'nda uçuş öncesi fiziksel muayene sırasında doktorlar kubasov'un göğüs röntgeninde karanlık bir nokta fark ettiler. bunun tüberküloz olabileceğinden endişelenen uçuş cerrahları kubasov'u yere indirdiler. apollo 13'ün fırlatılmasından önceki günleri anımsatan bu durum karşısında yöneticiler sadece kubasov'u mu yoksa üç kozmonotu da yedekleriyle birlikte mi değiştireceklerini tartıştılar; zira operasyonel kurallar mürettebat baykonur'a ulaştığında tüm ekibin değiştirilmesi gerektiğini belirtiyordu. fırlatmadan iki gün önce, yöneticiler tüm mürettebatı değiştirmeye karar verdiler ve yedekler georgi t. dobrovolski, vladislav n. volkov (mürettebatın daha önce uzay uçuşu deneyimi olan tek üyesi) ve viktor i. patsayev 6 haziran'da soyuz 11 ile fırlatıldı. doktorlar daha sonra kubasov'a konulan tüberküloz teşhisini geçersiz kıldılar.

fırlatmadan bir gün sonra dobrovolski soyuz 11'i salyut'a uçurdu ve elle kenetlenmeyi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdi. üç saat sonra, soyuz ve salyut arasındaki basınçlar eşitlendikten sonra mürettebat kapağı açtı ve patsayev dünyanın ilk uzay istasyonuna süzüldü. salyut'un içinde güçlü bir koku olduğunu fark ederek soyuz'a geri döndü. kırım'daki yevpatoria'da bulunan uçuş kontrol merkezi'nde mürettebat iletişimcisi olarak görev yapan kozmonot aleksei s. yeliseyev mürettebata istasyonun hava rejeneratörlerini açmalarını tavsiye etti. bu sistemin sekiz fanından altısı salyut'un fırlatılmasından kısa bir süre sonra arızalanmıştı, bu nedenle patsayev ve volkov bunları hızla onardılar ve istasyonun havası temizlenirken geceyi soyuz'da geçirmek üzere dobrovolski'ye katıldılar. ertesi gün, sistemleri etkinleştirmek için salyut'a yeniden girdiler ve görevlerinin sonuna kadar ihtiyaç duymayacakları soyuz'larını kapattılar.

önümüzdeki üç hafta boyunca üç kozmonot deneyler yapma, istasyondaki koşu bandında egzersiz yapma ve sağlık durumlarını izleme rutinine alıştılar. araştırma süresini en üst düzeye çıkarmak için mürettebat vardiyalı olarak uyudu ve en az bir kozmonot her zaman uyanık kalarak çalıştı. sovyet bilim adamları daha sonra, gece gündüz çalışmanın kozmonotların uykularını etkilediği için optimum performanstan daha azına neden olduğu sonucuna vardılar. oazis-1 bitki yetiştirme tesisinde çin lahanası ve soğan yetiştirdiler ve patsayev uzayda bir teleskop olan orion-1 ultraviyole cihazını çalıştıran ilk kişi oldu. daha sonra sovyet ve rus uzay istasyonlarında kullanılan ve bugün hala uluslararası uzay istasyonu'nun rus bölümünde kullanılan chibis cihazı haline gelen veter adlı bir alt vücut negatif cihazı kullanarak kardiyovasküler sistemlerinin durumunu test ettiler. periyodik olarak akciğer fonksiyonlarını ölçtüler ve daha sonra analiz etmek üzere kan örnekleri aldılar.

kozmonotlar sovyet vatandaşlarına salyut'taki faaliyetlerini, hem bilimsel deneylerini hem de uzay istasyonundaki günlük yaşamı anlatan neredeyse günlük televizyon yayınları yaptılar. sovyet gazeteciler bu etkinliklere cosmovision adını verdiler. sovyet seçimlerinde salyut'tan oy kullanarak uzaydan oy kullanan ilk insanlar oldular. 16 haziran'da, o sırada kamuoyuna duyurulmayan bir olayda, mürettebat istasyonun arka tarafında için için yanan küçük bir elektrik yangınına müdahale etti. mürettebat yangını kontrol altına almayı başardıysa da, çıkan duman görevin kesintiye uğrayabileceği yönünde geçici bir endişeye neden oldu. istasyonun hava canlandırma sistemi atmosferi potansiyel olarak zararlı maddelerden temizledi ve görev devam etti. 19 haziran'da patsayev 38 yaşına girerek uzayda doğum günü kutlayan ilk kişi oldu. dobrovolski ve volkov ona volkov'un soyuz 11 uzay aracına kaçırdığı bir soğan ve bir limon hediye ettiler. beş gün sonra, soyuz 9 mürettebatı tarafından haziran 1970'te kırılan 18 günlük insan uzay uçuşu dayanıklılık rekorunu kırdılar. uzay aracı iletişimcisi olarak görev yapan soyuz 9 kozmonotu andriyan g. nikolayev onları başarılarından dolayı kutladı. sonraki birkaç gün boyunca dobrovolski, volkov ve patsayev, salyut'u otomatik operasyonlar dönemine hazırlamak da dahil olmak üzere dünya'ya dönüş hazırlıklarına başladılar.

29 haziran günü geç saatlerde mürettebat soyuz uzay araçlarını yeniden harekete geçirdi ve dünya'ya dönüş için film ve numuneleri paketledikten sonra salyut ile dönüş araçları arasındaki kapağı kapattı. bir gösterge paneli ışığı iniş modülünün kapağının düzgün kapanmadığını gösterdi ve yeliseyev mürettebata kapağın yeniden açılması ve sağlam bir sızdırmazlığı engelleyebilecek herhangi bir yabancı cismin temizlenmesi için bir prosedür uyguladı. gösterge ışığı yanmaya devam etse de, yer kontrol ve mürettebat kapağın düzgün bir şekilde kapatıldığına ikna oldu ve kozmonotlar soyuz'larını salyut'tan indirmeye devam etti. uçuş sırasında mürettebat üç haftadan fazla bir süredir evleri olan uzay istasyonunu filme aldı ve fotoğrafladı.

dünya etrafında üç yörünge boyunca serbestçe uçtuktan sonra, dobrovolski uzay aracını geriye doğru uçacak şekilde yönlendirdi ve yeniden giriş için yavaşlatmak üzere 187 saniye boyunca retroroketini ateşledi. ateşlemenin bitiminden dokuz dakika sonra, yaklaşık 80 mil yükseklikte, patlayıcı cıvatalar soyuz'u üç parçaya ayırdı ve mürettebat ortadaki çan şeklindeki iniş modülünün içine girdi. işte tam bu anda, inişe sadece 30 dakika kala trajedi yaşandı. patlayıcı cıvataların yarattığı şok, normalde yalnızca uzay aracı paraşütüyle atmosferin içine doğru alçalmaya başladığında açılan bir basınç dengeleme valfini açtı. ancak bu olayda valf uzay boşluğuna açıldı ve kapsülün havası bir dakikadan kısa bir süre içinde dışarı çıktı. kozmonotların acil duruma vanayı elle kapatarak yanıt vermeye çalıştıklarına dair kanıtlar var; bu işlem birkaç dakika sürmüş. basınç düşmeye devam ettikçe hızla bilinçlerini kaybettiler ve iki dakika içinde öldüler. basınç kıyafeti giymedikleri için hayatta kalma umutları yoktu. bu arada, kapsül tam otomatik modda yeniden girişine devam etti, yerdeki tek endişe mürettebatla sesli iletişimin olmamasıydı. uzay aracının paraşütü planlandığı gibi açıldı ve kurtarma helikopterleri sovyet kazakistan'ın zhezkazgan şehrinin 320 mil doğusuna yumuşak bir iniş yapan kapsülün yanına indi. kurtarma ekipleri kapağı açtıklarında kozmonotların cansız bedenlerini koltuklarında sarılı halde buldular. kurtarma personelinin canlandırma çabaları etkisiz kaldı.

"dışarıdan bakıldığında hiçbir hasar yoktu," diye hatırlıyor devlet komisyonu başkanı kerim kerimov. "kapıyı çalmışlar ama içeriden yanıt gelmemiş. kapağı açtıklarında üç adamı da koltuklarında hareketsiz, yüzlerinde koyu mavi lekeler, burunlarında ve kulaklarında kan izleriyle buldular. onları iniş modülünden çıkardılar. dobrovolski hâlâ sıcaktı. doktorlar suni teneffüs yaptılar. raporlarına göre ölüm nedeni boğulmaydı.

gemi yan yattığı için cesetlerin çıkarılması zor olmuş ve yeniden canlandırma çabaları bir süre daha devam etmiştir; bu da şüphesiz uzun süre iletişim kurulamamasını açıklamaktadır. yine de dobrovolski'nin cesedinin sıcaklığı, adamların hayatlarını kurtarmak için daha fazla çaba göstermelerine neden olmuştur. ancak daha sonra yapılan soruşturmada, yörünge ve iniş modüllerinin ayrılması sırasında bir havalandırma deliğinin sarsılarak açıldığı ve üç adamın da yarım saatten fazla bir süredir ölü olduğu tespit edilecektir. üstelik bu sürenin en az 11 dakikası boyunca vakuma maruz kalmışlardı. grujica ivanovich salyut adlı kitabında "insanlar ve deney hayvanları bazen karasal laboratuarlarda ya da yüksek irtifadaki bilimsel balonlarda hızlı dekompresyona maruz kalmışlardı" diye yazmıştır: dünyanın ilk uzay istasyonu" adlı kitabında "ancak soyuz 11 mürettebatı 100 km'yi aşan bir yükseklikte uzay boşluğuna maruz kalan ilk insanlardı. kardiyopulmoner resüsitasyon ancak kalp durduktan sonraki altı dakika içinde yapılırsa etkili olabilir, çünkü bu süreden sonra beyin kalıcı olarak hasar görür. kurtarma ekiplerinin kozmonotları hayata döndürme şansı yoktu."

shatalov ve yeliseyev oraya vardıklarında cesetler çoktan çıkarma alanından kaldırılmıştı. son üç hafta boyunca onlarla sık sık konuşmuş olan yeliseyev, çorak bozkırda dikilirken, her şeyin saçmalığından etkilenmiş ve gözyaşlarına boğulmuştu: mükemmel bir iniş, iyi durumda bir iniş modülü, olağanüstü bir görev, mükemmel bir hava, düz bir alan... "ve adamlar öldü." diğerleri gibi o da kendini suçladı. hermetik kapak inişten sonra düzgün bir şekilde kapanmış mıydı?

vücutların iniş modülündeki konumları, dobrovolski ve patsayev'in valfi kapatmak için kayışı çözmeye çalıştıklarını, ancak yeterince hızlı hareket edemediklerini düşündürmektedir. yörünge ve alet modüllerinin ayrıldığı anda, kozmonotların nabız hızları geniş bir çeşitlilik gösteriyordu: dobrovolski'nin durumunda 78-85, patsayev'de 92-106 ve volkov'da 120. birkaç saniye sonra, sızıntının ilk farkına vardıklarında, nabız hızları dramatik bir şekilde yükseldi - dobrovolski'ninki 114'e, volkov'unki 180'e - ve bundan sonra son hızlı oldu. iki modülün ayrılmasından elli saniye sonra, patsayev'in nabzı oksijen açlığı çeken birinin göstergesi olan 42'ye düşmüş ve 110 saniye içinde üç adamın da kalbi durmuştu.

ölümleri hızlı olsa da, acısız olduğunu varsaymak bir lütuf olurdu...yüksek irtifa dekompresyonu ve uzay boşluğuna maruz kalmak acısız sonuçlar doğurmaz. burdenko askeri hastanesi'nde yapılan resmi otopsiler, felaketle ilgili diğer bazı belgeler gibi bugüne kadar gizli kalmıştır, ancak bir dizi sonuca varılmıştır. dobrovolski, volkov ve patsayev önce başlarında, göğüslerinde ve karınlarında şiddetli ağrılar hissetmiş, ardından kulak zarları patlamış ve burunlarından ve ağızlarından kan akmaya başlamıştır. ivanovich, "akciğerlere giden venöz kandaki oksijenin dışarı atılması nedeniyle," diye yazmıştır, "adamların bilinci 50-60 saniye kadar açık kalırdı. ancak, sadece ilk 13 saniye boyunca hareket edebilir ve durumlarına çare bulmaya çalışabilirlerdi; bu, oksijensiz kalan kanın akciğerlerden beyne geçmesi için geçen süreye karşılık gelen 'yararlı bilinç zamanı'dır."

kaynak123