Vietnam Savaşında ABD Karargahlarına Sızma Aracı Olarak Kullanılan Cu Chi Tünelleri

Vietnamlıların kendi vücut yapılarına göre kazdığı ve zamanına göre kıvrak mühendislik numaralarıyla donattığı tüneller, ABD mağlubiyetinin önemli sebeplerinden.
Vietnam Savaşında ABD Karargahlarına Sızma Aracı Olarak Kullanılan Cu Chi Tünelleri

amerikanın utanç verici işgaline karşı, vietnam halkının müthiş bir mühendislik örneği yaptığı ve amerikan askerlerini perişan ettiği çuçi tünelleri ufuk açıcı cinstendir. ya da orijinal adı ile; cu chi tünelleri.

yaklaşık 200-250 km uzunluğundadır. yapımı 25 seneye yakın sürmüştür. bu tüneller amerika karargahlarına kadar uzanıyordu. vietnam askerleri, çoğunluklu gece yarısı amerikan karargahlarına sızarak baskın yapıyor ve ardından kazdıkları tüneller sayesinde ortadan kayboluyordu. yel değirmenlerine karşı savaşan coniler ise bu duruma deli oluyordu.


şimdi bakalım vietnamlılar bu tünelleri nasıl inşa etmiş?

öncelikle vietnamlıların bu tünelleri kendi minyon vücut yapılarına göre kazdığını ve amerikalıların sığmayacağını bilmek lazım.

yerin 3, 6 ve 8 metre altında toplam 3 katmandan oluşan bu tünellerin giriş kısımları çok dar, iç kısımları ise ara ara genişleyecek şekilde idi. 3 katmanlı olması amerikalılar girişten gaz verebilir düşüncesine dayanıyordu.

girişler yapraklarla örtülü, havalandırma bacaları karınca yuvalarının içine gizlenmiş, su basılmasına karşı baraj sistemleri oluşturulmuş, yüzeye yakın yerlere koruma amaçlı bubi tuzakları kurulmuştu. öyle ki mutfaktan çıkan bacaları dolambaçlı yapmışlar ve köpekler duman kokusunu algılamasın diye duman çıkan yere karabiber ve amerikalıların kullandığı sabunlardan koymuşlar.

Şimdilerde popüler bir turistik mekan olan Cu Chi tünellerinin fark edilmesi, görüldüğü üzere oldukça zor.

tüneller yer altında mutfak, yatakhane, tedavi merkezleri, karargah olarak kullanılan odalara açılıyordu. bu odalar da yine daracıktı. bir yerde amerikan bombardımanı başlayınca halk en yakın tünele koşuyor ve orada yaşamaya çalışıyordu. tünelleri yok etmek için pek çok girişim olmuş. bunlardan en önemlisi "tünel fareleri" denen özel eğitimli birliğin kurulması. ama bu da pek işe yaramadı. vietnamlılar halklarını savaşmak için korumayı başarmışlardı.

coniler bu savaşta çok kayıp vermiş, kendi halkının baskısına daha fazla dayanamayarak geri çekilmek zorunda kalmıştı.

Tünelleri daha yakından görmek isterseniz

Vietnam Savaşı Sırasında ABD'nin Savaş Tarihine Geçen Trollüğü: Klozet Bombası

Vietnam Savaşı Sırasında Acil Bir Çözüm Olarak İcat Edilmiş Pusu Savunma Aracı: Gun Truck

ABD'nin, Vietnamlıları Gıda Kaynaklarından Mahrum Etmek İçin Ürettiği Tarım İlacı: Agent Blue