Vikipedi'de Nasıl Oluyor da Sabuanca (Cebuano) Gibi Bir Dile Ait 4 Milyon Makale Yer Alıyor?

Vikipedi veritabanında İngilizceden sonra en çok makaleye sahip dil, Filipinler'in yerel dillerinden biri olan Sabuanca. Peki nasıl?
Vikipedi'de Nasıl Oluyor da Sabuanca (Cebuano) Gibi Bir Dile Ait 4 Milyon Makale Yer Alıyor?

sabuanca... bu dildeki vikipedi makale sayısı 4 milyondan fazla ve ingilizceden sonra en çok makaleye sahip dil. bu sayı ile dünyada en çok konuşulan ispanyolca ve çince'yi de geçmiş.

bu dildeki makalelerin bu kadar çok olmasıyla ilgili aklıma 2 ihtimal geliyordu

1. para karşılığında bir ekibin makaleleri oluşturuyor olması,

2. iskoçya vikipedi'si gibi birisinin gelişi güzel el attığını sanıyordum. geçen yıllarda amerikalı bir çocuk bir çeviri sitesi üzerinden iskoç vikipedi'si için 22 bin makale çevirmişti. iskoçya tarihinde dil gelişimine en büyük darbeyi istemeden bu çocuk vurmuştu.


filipinler için durumu kurcaladığımda her iki ihtimalim de elendi

çünkü filipin vikipedi'sindeki makaleleri bot bir hesap açıyormuş.

https://www.esquiremag.ph/…articles-a00304-20210121

ingilizce vikipedisi'ne 1.113 yönetici ve 126 bin kişi katkı yaparken, 4 milyondan fazla filipin vikipedi'sinde yalnızca 7 yönetici ve 176 kişi aktif katkı yapıyormuş. sabuanca(cebuano) vikipedi'sinin bu kadar çok makaleye sahip olmasının arka planında; fizikçi, filozof ve dilbilimci olan ve bir ara cern'de de çalışmış olan isveçli sverker johanssen adlı kişi var. bu adam vikipedi için 'lsjbot' adında bir bot oluşturmuş. nasıl olduysa filipinliler bu adamın oluşturduğu botu filipin vikipedi'sine alıp vikipedi'deki en çok makaleye sahip ikinci dil yapmış. totalde de vikipedi'deki makalelerin %8'inde bu adamın bot imzası var.


ancak bu bot hesap o kadar mükemmel çalışmıyor

bu bot hesabın elinden çıkan makalelerin büyük kısmında bozuk cümleler var. vikipedi'nin merkezindeki kişiler bu bot'un imzasını taşıyan tüm makaleleri kaldırıp kaldırmama konusunda hala tartışma içindeler.