Viktoryen Dönemde Milletin Eğrelti Otunu Ciddi Ciddi Bir Hobi Haline Getirmesi: Pteridomania

Viktoryen dönemin teraryumları meğerse şimdi pek de estetik bir anlam ifade etmeyen eğrelti otuymuş.
Viktoryen Dönemde Milletin Eğrelti Otunu Ciddi Ciddi Bir Hobi Haline Getirmesi: Pteridomania

viktorya dönemi çılgınlığı olan pteridomani (pterido latince eğrelti otu anlamına gelmektedir) 1840 ile 1890 yılları arasında, eğrelti otlarına ve eğrelti otu benzeri her şeye duyulan büyük aşk anlamına gelmektedir. 'pteridomania' terimi ilk olarak 1855 yılında 'the water babies' kitabının yazarı charles kingsley tarafından 'glaucus, or the wonders of the shore' adlı kitabında kullanılmıştır.

viktorya dönemi, amatör doğa bilimcilerin en parlak dönemiydi. pteridomani genellikle ingiliz eksantrikliği olarak kabul edilir. eğrelti otları ve eğrelti otu motifleri evlerde, bahçelerde, sanatta ve edebiyatta her yerde karşımıza çıkıyordu. görüntüleri halıları, çay takımlarını, saksıları, bahçe banklarını, hatta kremalı bisküvileri bile süslüyordu.

1830'larda yalnızca zeki insanlara hitap eden bitkiler olarak pazarlanan eğrelti otları, kısa sürede ülke çapında bir fenomen haline geldi.


eğrelti otu toplamak için, bir eğrelti otu fidanlığına ihtiyaç vardı

devon'daki bicton park'ı ingiltere'deki en eski fidanlıklardan biridir ve 1840'ların başında düzenlenmiştir. fidanlıkta stratejik olarak yerleştirilmiş büyük kayalar serin ve nemli bir kök havuzu oluştururken, çevredeki ağaçlar ve çalılar da eğrelti otlarına gölge ve koruma sağlıyordu.

devon, ingiltere'nin yeni keşfedilen yerli eğrelti otu çeşitlerinin en önemli kaynağı olduğu için, eğrelti otu meraklılarının uğrak yeri haline gelmişti. viktorya dönemi eğrelti otları ürkütücü bir şekilde grotesk olarak tasarlanmıştı ve bicton'daki fidanlık kesinlikle ilkel bir görünüme sahipti; ilk dinozorların bile dünya'ya ayak basmasından 130 milyon yıl önce var olan eğrelti otları için uygun bir ortamdı. eğer bir eğrelti otu bahçesine paranız yetmiyorsa ve eğrelti otu toplamak istiyorsanız, o zaman kurutulmuş örneklerle dolu bir eğrelti otu albümü kullanmanız gerekirdi. birçok evde eğrelti otu koleksiyonunu sergilemek için bir wardian kutusu (teraryuma benzer bir cam kutu) bulunurdu.

en çok arzu edilen yerli eğrelti otlarını tanımlamaya yardımcı olacak bir dizi kitap ortaya çıktı ve eğrelti otu avı partileri popüler sosyal etkinlikler haline geldi. bu cazibeli partilerin amacı, genç çiftlerin gayri resmi bir ortamda tanışmaları için romantik fırsatlar sunmasıyla da bir ilgisi olabilir diye düşünülmektedir.

kaynak / 1