Warner Bros. 30 Yıllık Logosunu Neden Değiştirdi?

Dünyanın en büyük film şirketlerinden Warner Bros. Entertainment, Inc. ya da daha bilinen adıyla Warner Bros. uzun süredir kullandığı logosunu değiştiriyor. Çok daha sade olan bu yeni tasarıma dair çok mantıklı bir analizi paylaşalım dedik.
Warner Bros. 30 Yıllık Logosunu Neden Değiştirdi?

tasarımcılar ne anlatıyor da warner bros. gibi şirketlerin yönetim kurullarını kafalıyor?

daha önce olduğu gibi daha sonra da böyle logo değişimleri olacak ve tüm eski/büyük şirketlerin logoları istesek de istemesek de bir oranda sadeleşecek. bunun nedeni "logo" denilen asset'in görevinin zaman içinde değişmiş olması. eskiden logo tasarlanırken güzel olması, dikkat çekmesi, belli oranda şirketin hikayesini anlatması gibi şeyler beklenirdi ancak günümüzdeki hızlı görsel bombardıman nedeniyle logoların böyle bir işin altından kalkma ihtimali bulunmuyor. tam tersine fazla informasyon (bilgi) içeren logolar tüketicinin gözünde yorgunluk yaratıyor, farklı kullanımlarda da teknik/görsel sıkıntı çıkartıyorlar. atıyorum 1960'da günde 3 logo gören ortalama insan bugün ekran başına belki 10 dakikada 3 logo görüyor ve belki de beynine bile yazmadan geçiyor, geçmek zorunda kalıyor. yeni yarış böyle.

buradan yola çıkarak, eskiden beklenen tüm işlerden vazgeçilip, logolara tek bir görev atanmış durumda: "bakanın beyninde olabilecek en küçük zaman biriminde tanınırlık sağlaması" (recognition).

şirketin hikayesini anlatmak artık logonun görevi değil.

şirketin amacını belirtmek artık logonun görevi değil.

güzel olmak, bakanda estetik haz uyandırmak artık logonun görevi değil.

bunları yapacak başka araçlar mevcut. özellikle sosyal medya etkileşimleri bu görevleri devraldı. logonun görevi karman çorman imaj bombardımanı arasında çok kısa sürede tanınırlık sağlayabilmek. işte bu açıdan, en baştan bilgi yüklenmemiş basit nike logosu değişmiyor ama, ışıklı, yansımalı, materyalli, 3 boyutlu warner bros logosu mecburen değişiyor.

diğerleri de değişecek. her seferinde bir daha üzülmeyelim diye yazdım.

bonus: warner bros. logolarının zaman içindeki değişimi