Western'e Bakışı Değiştiren İyi, Kötü ve Çirkin Filminin Tesadüfen Çekilmiş Olması

Spagetti Western dünyasının en iyi filmlerinden biri olan İyi, Kötü ve Çirkin'in (Il buono, il brutto, il cattivo) tesadüfen yapıldığını biliyor muydunuz?
Western'e Bakışı Değiştiren İyi, Kötü ve Çirkin Filminin Tesadüfen Çekilmiş Olması

yönetmen sergio leone, senarist luciano vincenzoni ve yapımcı alberto grimaldi ilk iki filmi yaptıktan sonra filmlerini amerika kıtasına pazarlamaya çalışırlar. united artis yöneticileri ile roma'da toplantı yapılacaktır. öncesinde adamları alırlar ve for a few dollars more (birkaç dolar için) filminin oynadığı sinemaya götürürler. 


film tabii büyük coşkuyla, kapalı gişe izleniyor italya'da. bu durum amerikalıların hoşuna gider. amerika'daki yayın hakları için 900.000 dolar'a anlaşırlar. amerikalılar iki filmi aldıktan sonra üçüncü bir film olup olmadığını sorarlar. açıkçası şaşırır italyanlar, akıllarında üçüncü film yoktur. hemen luciano vincenzoni doğaçlama cevap verir çünkü vakit çok azdır:

"neden bilmiyorum ama aklıma poster geldi: il buono, il brutto, il cattivo. iç savaş sırasında para arayan üç serserinin hikayesi.”


bu kısa cevaba dayanarak, amerikalılar filmi finanse etmeyi kabul eder. sonunda, üç film de tek bir yıl içinde amerika'da gösterime girer.

yıldızın parladığını an, o andır işte. amerikalılar sorduğunda "hayır, üçüncü filmi hiç düşünmedik" deseler western filmlerinin tacının tepesindeki en kıymetli mücevher hiç çekilmeyecekti.