Windows Bilgisayarlardaki Donanımı Güvenle Kaldır Seçeneğinin Hala Bir İşlevi Var mı?

Web aleminde ara ara dalga konusu olan 'donanımı güvenle kaldır ve medyayı çıkar' seçeneği 2023 yılında hala önemli mi yoksa artık bir işlevi kalmadı mı? Kısaca açıklayalım.
Windows Bilgisayarlardaki Donanımı Güvenle Kaldır Seçeneğinin Hala Bir İşlevi Var mı?

microsoft'un yaptığı açıklamaya göre artık "donanımı güvenle kaldır" özelliğini kullanmadan, yazma yahut okuma islemi yapmayan bellekleri direkt olarak cihazdan çıkarmak hiçbir sorun teşkil etmiyor. çünkü hızlı kaldırma (quick removal) ile bu işlem sürekli önbellekte tutuluyor ve işlem yapılmadığı sıralarda harici bellekler her an çıkarılmaya hazır halde bekletiliyor.

kısacası, bir devrin efsanesi artık önem arz etmiyor.

kaynak

Şu görüşü de ekleyerek bitirelim yine de

donanımı güvenle kaldıran insan, garantici insandır.

flash disklerde direkt olarak çekiyorum fakat iş taşınabilir mekanik diske (bkz: hdd) gelince orada bir durmak gerekiyor. diskin iç tarafında dönen bir plaka mevcut ve bu plakanın lanet bir okuyucusu var eşşoğlueşşek çok hassas, pelinsu yanında halt etmiş.

her neyse, bilumum her türlü yedeği tuttuğumuz harici hard disklerde donanımı güvenle kaldır yapmak her ne kadar istemeseniz de zorunluluktur.

not: harici hard diskin içinde eğer mekanik bir disk yoksa (bkz: solid state drive) yani bilinen adıyla ssd var ise, bu pek bir sorun çıkartmayacaktır. tavsiye ediyor muyum? hayır ama diğerine göre bozulma oranı çok çok çok düşük olacaktır.

ha yaparsınız, yapmazsınız bir şey diyemem ama bir gün hard diski taktığınızda çalışmazsa o 2-3 saniyeyi harcayıp yapmadığınız donanımı güvenle kaldır butonu yüzünden yıllarınız çöp olabilir.

ayrıca tabii ki data recovery şirketleri bulunmakta fakat fiyatlarını görmek istemezsiniz...