Xbox Dünyasında Son Zamanlarda Olup Biten Önemli Gelişmeler

Sadece Xbox'a dair neler döndüğünü değil, oynadığınız oyunların önünüze nasıl bir süreç sonunda ulaştığını da çaktırmadan anlatan güzel bir haber bülteni.
Xbox Dünyasında Son Zamanlarda Olup Biten Önemli Gelişmeler

xbox dünyasında son zamanlarda meydana gelen önemli haberleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

1- microsoft'un activision blizzard satın alımı ile ilgili karar mercilerinden biri olan birleşik krallık rekabet otoritesi cma'nın süreç ile ilgili yayınlamış olduğu belgeler bu satın alımın çok da kolay olmayacağı yönünde bir izlenim oluşturuyor.

2- cma, yayınlamış olduğu belgede; bu satın alımın sony'nin pazar liderliğini etkileyebileceği konusunda derin endişeleri olduğunu vurguluyor. bir rekabet kurumunun lider firmayı korumak adına bu tarzda açıklama yapması çok ilginç geliyor bana açıkçası. yayınlanan belgede sony'nin ismi yüzden fazla kez geçerken asıl odak olması gereken oyuncuların yani gerçek kullanıcıların isminin çok az geçmesi dikkati çekiyor.

3- grand theft auto ve red dead redemption oyunlarının dağıtım haklarını elinde bulunduran take-two şirketinin ceosu strauss zelnick microsoft'un activision blizzard'ı satın almasının "sektör için iyi bir şey" olacağını söylemiş.

4- facebook ile giphy arasındaki satın alma anlaşmasını engelleyen cma'ya abd ticaret odası tarafından ultimatom gibi bir eleştiri geldi. cma'nın bu birleşmeyi ele alma biçiminin asgari standartlar açısından geride kaldığı ve büyük çoğunlukla söylenti kanıtlara dayandığı söyleniyor. birleşik krallık rekabet kurumunun hem microsoft hem de facebook için olan açıklamalarına baktığımız zaman ise bu eleştirilerin çok yerinde olduğu görülüyor aslında.

5- sony'nin call of duty oyunlarının xbox game pass sistemine dahil olmaması için activision blizzard ile özel bir anlaşmasının olduğu ortaya çıktı.

6- sony'nin benzer bir anlaşmayı capcom ile yaptığı, bu anlaşmaya göre capcom'un abonelik sistemlerine oyunlarını ekletmesi için öncelikle sony ile görüşmesi gerektiği, bu görüşmeden 120 gün sonra rakip firmalar ile görüşebileceği ortaya çıkmış durumda. aynı zamanda olur da capcom rakip firma ile anlaşırsa rakiplerin sunduğu fiyatı sony ile paylaşmalı bu tutarı karşılaması için 60 gün sony'e süre vermeli. sony'deki xbox game pass korkusu takdire şayan yalnız. bakalım ne kadar dayanabilecekler.

7- gelmiş geçmiş en iyi strateji oyunlarından biri olan age of empires ii, definitive edition versiyonu ile yeni nesil xbox konsollarında boy gösterecek. oyun 31 ocak 2023 tarihinde oyunculara sunulacak. bunun yanında age of empires iv ise 2023 yılı içerisinde konsollara misafir olacak. tabi ki de xbox game pass ile.

8- phil spencer, wall street journal'a verdiği demeçte, xbox game pass'in karlı bir sistem olduğunu, tüm oyun gelirinin yüzde 15'ini karşıladığını, konsoldaki game pass büyümesinin yavaşladığını fakat pc tarafında inanılmaz durumda olduklarını açıkladı.

9- phil spencer aynı röportajda kötü bir haber de verdi. bir noktada hem dijital hem de fiziksel ürünlerin fiyatının artması gerektiği açıklandı maalesef. çok büyük ihtimalle starfield ile birlikte 70 dolar etiketine geçecekler aynı zamanda da xbox konsolları için de 50 birimlik zam gelecek. ne kadar geç gelirse o kadar iyi aslında. türk kullanıcılar için xbox game pass başlığında defalarca vurgulanan 3 yıllık abonelik uygulamasını kaçırmayın derim. bu fiyatları bir noktada aramak durumunda kalacağız.

10- phil spencer call of duty'nin playstation'da kalmaya devam edeceğini, switch platformuna getirmeyi çok istediğini, temel amaçlarının call of duty'i minecraft gibi ele alarak globalleştimeyi artıracaklarını açıkladı.

11- microsoft ceosu satya nadella pc game pass abonelerinin geçen yıla göre %159 arttığını açıkladı. son gelen steam zamlarından sonra xbox game pass'in değeri ülkemiz için çok çok önemli hale geliyor.

12- gelmiş geçmiş en iyi yarış oyunlarından biri olan forza horizon 5' in çıkışından 11 ay geçmesine rağmen 24 milyon oyuncuya ulaşmış olduğu açıklandı. bir yarış oyunu için çok büyük bir sayı bu.

13- bethesda'nın merakla beklenen rol yapma oyunu starfield ile ilgili yeni detaylar açıklandı. oyun bethesda oyunları arasında en fazla görev derinliğine sahip oyun olacak. oyun aynı zamanda 250 binden fazla diyalog satırına, 1000' den fazla keşfedilebilir gezegene sahip olacak. bu rakamın büyüklüğünü skyrim'in 60 bin, fallout 4'ün 110 bin diyalog sayısına bakarak rahat şekilde anlayabiliriz. oyun diğer bir yandan geleneksel diyalog sistemine dönüş yaparak has rpg özelliklerini yansıtacağını vaat ediyor. aynı zamanda uzay gemimizi kullanırken yakıt sisteminin seyahatler açısından önemli olduğu açıklanmış durumda.

14- fallout 4 için yeni nesil güncellemesinin 2023 yılında ücretsiz olarak geleceği açıklandı. güncelleme yüksek kare hızları için performans moduna, 4k çözünürlük için ayrıca kalite moduna sahip olacak. fallout shelter oyununun ise 200 milyondan fazla oyuncuya ulaştığı açıklandı.

15- amazon prime videos tarafından fonlanan fallout dizisinin ilk görseli yayınlandı.


16- limbo ve inside'nin yaratıcılarından gelecek olan somerville'nin 15 kasım 2022 tarihinde pc ve xbox konsollarına geleceği açıklandı. oyun ilk günden xbox game pass'te.

17- xbox game pass'e persona 5 royal oyunu eklenmiş durumda. a plague tale requiem, persona 5 royal, football manager 2023 derken xbox game pass yine şovuna devam ediyor.

dünyanın en güçlü oyun konsolu xbox series x hakkında ilerleyen dönemlerde de haberleri paylaşmaya devam edeceğim. umarım bu yazımı keyifle okumuş, hayatınızda her şey yolunda gidiyordur.