Yağmur Sesi İnsana Neden Tarifsiz Bir Huzur Verir?

Yağmur sesi neden bizi sakinleştiriyor ve uykuya dalmamızı kolaylaştırıyor? Neden yağmur sesi huzur verici? Sade bir cevabı var bu soruların.
Yağmur Sesi İnsana Neden Tarifsiz Bir Huzur Verir?
iStock

yağmur sesinin benzerleri şelale sesi, ormanda ateş sesi, fan sesi gibi seslerin ortak özelliği gürültü olmalarıdır.

bazıları beyaz gürültüye daha yakınken daha kapalı karanlık olanlar genel olarak pink noise denilen pembe gürültüdür. beyaz gürültü denilen şey 20hz'den 20khz'e kadarki audible spectrum denilen insan kulağının duyabileceği aralıktaki tüm frekansların eşit olduğu bir gürültü biçimidir. pembe gürültü bunun üst, tiz frekanslarının filtrelenerek insan kulağının duyma yapısına daha uygun bir versiyonudur. nasıl tüm renkler eşit miktarda karıştırıldığında ortaya beyaz çıkıyorsa, duyabileceğimiz tüm sesler eşit miktarda karıştırıldığında da beyaz gürültü duyuyoruz.

bu da insanı sakinleştiriyor. bir arkadaşım bebeğini arabada sakinleştirmek için, sadece gürültü olan radyo istasyonları açıyordu.

bunları altına müzik dayanmamış şekilde binaural beats de eklenirse tadından yenmez. alfa beta teta beyin dalgaları derken pit diye uykuya dalıverirsiniz.

Yağmur ve daha pek çok huzur verici sesi dinleyebilmek için

https://www.noisli.com/

burada yağmur sesi, gök gürlemesi, su sesi, su akışı sesi, deniz kenarında dalga sesi, kuş sesleri, yaprak sesleri, rüzgar sesi, ateş sesi, gece ortamı sesi ayrı ayrı bulunmakta. yani doğada olan birçok ses var. aynı zamanda bunlardan mix yapabilirsiniz. yani geceleyin ateş başında olduğunuz bir ortam ya da ormanda bir su kenarında ya da yağmurun gök gürültüsünün ve rüzgarın olduğu bir ortam gibi çeşit çeşit mix'ler yapabilirsiniz.

şu sitede çeşitli caz cover'ları fonda yağmur sesiyle çalmakta

http://www.jazzandrain.com/

yağmur sesi de müziğin sesinden bağımsız ayarlanabiliyor. sadece yağmur da dinlenebiliyor. çalışırken arka plan için iyi.

Yağmurdan Sonra Gelen Toprak Kokusunun Sebebi Nedir?

Yağmurlu Günlerde İşi Gücü Bırakıp Huşu İçinde Dinlenebilecek Şarkılar