Yağmura Olan Romantik Hislerinizi Sona Erdirecek Tarihi Gerçek: Hayvan Yağmuru

Örnek olarak, gökten kurbağa ve balık yağması şeklinde nadiren de olsa görülen bu fantastik olay şaşırtıyor insanı.
Yağmura Olan Romantik Hislerinizi Sona Erdirecek Tarihi Gerçek: Hayvan Yağmuru
Görsel kaynak: Sergio~commonswiki © GNU Free Documentation License

gökten bildiğin hayvan yağması ufuk açıcı bir olaydır.

su yerine hayvanların yağdığı ender bir doğa olay bu. hayvan yağmuru olarak da bilinir. çok eski zamanlardan bu yana az da olsa gözlemlenmiştir. ms 1. yüzyılda, roman doğabilimci the elder kurbağaların ve balıkların gökyüzünden düştüğünü not etmiştir.

1794 yılında fransız askerleri, fransa’nın lille kenti yakınlarındaki lalain’deki şiddetli yağış sırasında kurbağaların gökyüzünden düştüğüne tanık oldular.


honduras’ın yoro kentindeki kırsal yerleşimciler, her yaz oralarda lluvia de peces diye adlandırdıkları bir olay olan ‘balık yağmuru’ yağdığını iddia ediyorlar.

1555'e ait bir balık yağmuru çizimi.

fransız fizikçi andre-marie ampere bu sıradışı olayı dikkate alıp inceleyen ilk kişilerden biri olup şiddetli rüzgarların hayvanları toplayıp uzak mesafelere taşıyabileceğini söylemiştir.

en akla yatkın açıklama ise aşağıdaki gibidir

bu fenomen, genellikle hayvanların göç zamanlarında görülür ve basitçe şöyle açıklanır: fırtınadan sonra oluşan hortumlar hayvanları yerden kaldırır ve kilometrelerce taşıdıktan sonra başka bir bölgeye bırakır. kuş sürüleri için ise, fırtına onları göç halinde, havada yakalamaktadır. hayvanların göç sırasında toplu halde olması, yağan hayvanın tek tür olmasını da açıklamaktadır.

kaynak

2001'de Hindistan'ın Kerala Bölgesinde Gerçekleşen Paranormal Kırmızı Yağmur Olayı