Yahuda'nın Hz. İsa'yı Romalı Askerlere Ele Verirken Kullandığı Yöntem: Judas Öpücüğü

Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri olan Yahuda'nın (Judas) ihanet yöntemini biliyor muydunuz? Yahuda'nın Öpücüğü veya Judas' Kiss denilen bu hikayeyi öğrenelim.
Yahuda'nın Hz. İsa'yı Romalı Askerlere Ele Verirken Kullandığı Yöntem: Judas Öpücüğü

nedir?

hristiyan teolojisine göre, son akşam yemeği'nde isa, havarilerine içlerinden birinin kendisine ihanet edeceğini söylüyor. ihanet edicek olan bu kişi judas iscariot'tur.

kısa bir süre sonra, judas iscariot, isa'yı romalı askerlere yakalatır. ancak askerler isa'yı tanımamaktadırlar ve judas askerlere, öpeceği kişinin isa olduğunu daha önce söylemiştir. askerler isa'yı ve aralarında judas'ın da bulunduğu havarileri kıstırınca judas, isa'nın yanına giderek yanağından öper (judas kiss) ve romalı askerler böylece isa'yı yakalar. judas'ın orta doğu ve yakın coğrafyadaki adı "yahuda" olarak telaffuz edilir.

detaylandıralım

judas öpücüğü samson'in delila'si gibi isa'nin judas'ı tarafından gelen sonunun başlangıcı öpücüktür. nasıl ki samson aşık olduğu için kendisini aldatmayacağına inandığı delila'ya sırrını açıp saçlarını kaybeder, işte aynen böyle güvendiği judas tarafından öpücükle mühürlenir isa'nın ömrü. düşmanlarının onu ayırt etmesini sağlayan şeyin bir öpücük olması ironiktir. ama samson örneği düşünüldüğünde isa'nin sonunun tek başına gelmesi samson'un düşmanlarından hiç değilse öcünü alırken ölmesi sonucuyla daha kötüdür.

rivayete göre isa'nin çarmıha gerilmesinden sonra pişman olan judas kendisini erguvan ağacının (bkz: judas tree) dallarına assa da bunu isa'ya henüz ulaşabilecek iken yapmadığı için pişmanlığı daha büyük olmuş. normalde beyaz çiçekleri olan erguvan judas'in günahkar kanı ile mor çiçekler açmış.

ismet özel'in birçok şiirine konu olmuş öpücüktür

"isa golgothaya çıkarken tökezlemeden önce
önü sıra sendeleyip ayağı burkulan bendim
yar idim dulda saydı beni açmak isteyen gonca
dert oldum hiraya beni teskine geldi efendim"
(bkz: ölüm kere ölüm ölüm kare)

"yahudi değilsem bile bende yahudalık da mı yok-
kimi öptüm de kurtuldu çarmıha çakılmaktan?"
(bkz: of not being a jew)

"saçlarını parmaklarıyla taradığı zamanlar
bu dudak
öpüyor onu hain bir yumuşaklıkla"
(bkz: ıls sont eux)