Yaklaşık 7 Bin Üyesiyle Avrupa'nın En Güçlü Mafyalarından Biri: 'Ndrangheta

Özellikle 1990-2000 yılları arasındaki faaliyetleriyle dünyanın en büyük suç örgütlerinden biri haline gelen 'Ndrangheta, İtalya'dan çıkan en büyük mafyalardan biri olarak kabul ediliyor.
Yaklaşık 7 Bin Üyesiyle Avrupa'nın En Güçlü Mafyalarından Biri: 'Ndrangheta
iStock

100 mafya ailesinden müteşekkil, yaklaşık 7 bin üyeli bir örgüttür ‘ndrangheta

yıllık döndürdükleri para miktarı 35-50 milyar euro'dur. bu miktar onları avrupa'nın en güçlü mafyası yapmaya yeter de artar bile. 

uyuştucu madde olarak kokain ticareti yaparlar. radyoaktif ve zehirli atık kaçakçılığında avrupalı nükleer, ilaç, kozmetik, patlayıcı mühimmat sanayinin pis işlerini yapmada en iyisidirler. doğu bloku ülkelerinde silah kaçakçılığı da yapmaktadırlar. 

bir italyan mafyasında olması gereken tüm özellikleri fazlasıyla taşırlar. kendileriyle çalışmayan, ihanet edenlere karşı çok acımasız ve sert bir tutumları vardır. ünlü sicilya mafyası cosa nostra örgütü ile samimiyetleri sonucunda boynuz kulağı geçmiştir. 

kimi kaynaklara göre cosa nostra arka planda kalarak farklı bir strateji izlemekte, fakat ndrangheta'nın tüm iplerini ellerinde tutmaktadır. gladio ve ünlü mason locası p2 ile olan ilişkileri sürekli gizlenmekte ve ısrarla istihbarat raporlarına girmemektedirler.

italya dışında arjantin, belçika, kolombiya, almanya, hollanda, meksika, amerika birleşik devletleri'nde faaliyet göstermektedirler.

Amerika'nın En Büyük Mafya Liderlerinden Vito Genovese'in Olaylarla Dolu Hayat Öyküsü