Yalnız Erkekler, İlişkisi Olan Erkeklerden Daha Farklı mı Kokuyor?

Yalnız olanlar, saklanamazsınız: Yalnız insan kendini vücut kokusundan bile ele verebiliyormuş.
Yalnız Erkekler, İlişkisi Olan Erkeklerden Daha Farklı mı Kokuyor?
iStock

çoğumuz ilişki durumunu değerlendirmek için göz temasına ve beden diline güvenirken, bilim adamları bekarlığın başka bir belirgin belirtisini buldu: koku.

avustralya'daki macquarie üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan ve frontiers in psychology dergisinde yayınlanan bir araştırma, 82 heteroseksüel kadından altı erkek katılımcının vücut kokularını değerlendirmelerini istedi. bekar erkeklerin, ilişki içinde olanlardan daha güçlü vücut kokusuna sahip olarak derecelendirildiğini buldular.

araştırmanın yazarlarından mehmet mahmut, newsweek'e "daha güçlü vücut kokusu, daha fazla öne çıkmanıza yardımcı olabilir. hakimiyet sinyali verebilir" dedi.

mahmut, bilim adamlarının bu farkın neden var olduğu konusunda tam olarak bir sonuca varamadıklarını, ancak bazı teorileri olduğunu söylüyor: "testosteron, eş arama davranışlarıyla ilişkilidir." "daha önceki araştırmalardan, daha yüksek testosteronun daha güçlü vücut kokusuyla bağlantılı olduğunu biliyoruz... potansiyel olarak bekar erkeklerin daha yüksek testosteron seviyeleri vardır."


çalışma, katılımcılardaki testosteron seviyelerini doğrudan test etmedi, ancak önceki çalışmalar, uzun süreli ilişkilerde bekar erkeklerin, bekar olmayan erkeklerden daha yüksek testosteron seviyelerine sahip olma eğiliminde olduğunu buldu.

mahmut, "ilişkisi olan erkeklerin testosteron seviyeleri daha düşük olma eğilimindedir, ancak bu geçişin ne zaman gerçekleştiğini bilmiyoruz... hormon çalışmalarında boylamsal bir araştırma yok" dedi.

ayrıca, korelasyonun mutlaka nedenselliğin göstergesi olmadığına ve verilerin belirli demografik faktörler tarafından çarpıtılmış olabileceğine dikkat çekti: "yaşlı erkeklerin bir partneri olma olasılığı daha yüksektir ve siz yaşlandıkça testosteron azalır."

mahmut, bu vücut kokusu tutarsızlığının başka nedenleri olabileceğini tahmin etti.

"sosyal bir sebep olabilir" dedi. "bir partnerin size 'hey, bir gündür duş almadın' demesi, daha az vücut kokusuna sahip olma olasılığınızı artırır."

erkeklerin, adet döngüsünün foliküler fazında olduklarında ve testosteron seviyelerinin en yüksek seviyede olduklarında kadınlara daha çekici geldiğine dair bazı kanıtlar vardır. ancak, farklılıklar daha az belirgindir.

mahmut, "kadınların muhtemelen daha iyi bir koku alma duyusu var ve etraflarındaki kokularla daha çok ilgileniyorlar" dedi. "ayrıca potansiyel bir partnerin kokusunun daha önemli olduğunu söylüyorlar."

kaynak