Yalnızca Türk Ailelerine Has Bir Durum: Buzdolabında Kaselerce Sütlaç Var Gerilimi

Yaşayanlar bilirler bu gerilimi. Eğer tam olarak gözünüzün önüne gelmediyse Sözlük yazarı ''ortamvirusu''nu bir dinleyelim.
Yalnızca Türk Ailelerine Has Bir Durum: Buzdolabında Kaselerce Sütlaç Var Gerilimi
iStock.com

baş sorumlusu; 

- sütlacı evdeki insan sayısına kalansız bölünecek şekilde hazırlamayan kişi mi? 

- süt ürünlerine meraklı obur ev halkı mı?

- ya da eve ortalama üstü bir lezzet/lüks girdi diye aniden beliriveren orta sınıf hırsı, daha fazlasına sahip olmalıyım tümörü mü?

sırf bu gerilim yüzünden aile dağılma noktasına her seferinde.  şaka gibi, sorunları çözen kurum bolulu hasan usta oldu. gizli gizli oraya gidip süd ürünü yiyorum evdeki gerilime katlanamadım için. evet gizli gizli! çünkü isterse aylık gelirim 10.000 dolar olsun fark etmez, kadın anam bir kase sütlaca o kadar para verdiğimi duysa yine ağzıma sıçacak. kadın huzur içinde istediğim kadar sütlaç yemeyi yasakladı arkadaş bana...

iStock.com


kadın anam ne zaman evdeki südü fazla bulur, sütlaç yaparsa eve bir gerilim çöküyor.
buzdolabındaki 10 kase sütlaç sinirlerimi bozuyor.

gidip yiyorum, on dakika sonra yine yiyorum. sonra "lan ya herkes benim gibi ayıysa ve yarım saat sonra kalmazsa" diye üçüncüyü yemeye niyetlenmiş mutfağa gidiyorken abim "hepsini yeme" diye kükrüyor. 

"sen kaç tane yidin?" deyince 2 tane diyor.  "e sen de çok yeme" deyince kadın anam "tartışmasanıza ya" diye ünlüyor. bi gidiyorum 4 tane kalmış. abim doğru söylediyse kadın anam da 2 tane yemiş. kalan 4 taneyi hane halkı sayısına bölünce 1,3 çıktığını görüyor, iyice geriliyorum. 

"2 tane yersem nasıl kendimi adil biçimde savunabilirim?" diye oturup düşünüyorum.
ciddiyetimi gören de sokrat'ın savunmasını yazıyorum sanır mına koyim.

sonuç olarak o sütlaçlar birkaç saat içinde bitmeden evdeki soğuk savaş da bitmiyor.

iStock.com


tabii buzdolabından muz, nutella, fanta 2,5 litrelik eksik olmamış 90 sonrası doğumlu gençler ne demek istediğimi pek anlayamazlar.

not: bu gerilime dayanamadığım için vakti zamanında yaptığım büyük bir hayvanlığı yazmak istiyorum:

10 yaşında falandım. ertesi gün misafir gelecekti. annem 15 kase sütlaç yaptı. yarına kadar dokunmamamı özellikle rica etti. sinsice mutfağa girip tezgahtaki sütlaçlara baktım ve henüz sıcak olduklarını fark ettim. "henüz çorba gibiler, 1 kaşık alsam belli olmaz. şekli tam oturmamış zaten." diye düşünüp hepsinden birer kaşık aldım. odama gittim, uyudum.

iStock.com


bir saat kadar sonra annemin bağırmasıyla uyandım. birer kaşık aldığım tüm sütlaçlar, birer kaşıklık boşluklarıyla donmuşlardı. 15 kasenin hepsinin ortasında büyükçe bir çukur... insan gibi de kaşıklamamışım. annem delirdi, bağıra çağıra hepsini alıp çöp poşetine attı ve beni gece yarısı çöp poşetini atmaya dışarı yolladı.

yolda birkaç tanesini de avuçlayıp yemiştim, ellerimi de cami avlusunda yıkamıştım. bazı kaseler hunharca poşede konduğu için kırılmıştı, kesilmiş poşetten yere sütlaç damlıyordu.
olan 15 cam kaseye oldu, harçlığımdan kesildi.