Yaptığı Siyasi Göndermelerle Dikkat Çeken Recep İvedik 7 Filminin İncelemesi

Recep İvedik serisinin 7. filmi Disney+'da yayınlandı. Serinin diğer filmlerine göre epey siyasi mesaj içeren bu filmle ilgili Ekşi Sözlük yazarlarının yorumları.
Yaptığı Siyasi Göndermelerle Dikkat Çeken Recep İvedik 7 Filminin İncelemesi
Disney+ Türkiye

verdiği siyasal mesajı bir kenara bırakırsam, estetik ve teknik açıdan sınıfta kalmış bir film recep ivedik 7

bunun yanında siyasi yanını tebrik ettim. nedenlerini açıklıyorum:

biz bu filmde istediği her şeyi yapan ve bir alfa erkek gibi yanındaki insanların önderi olmuş recep ivedik'e değil, ilk 3 filmde ezilen hor görülen ayı muamelesine sokulan recep ivedik'e alıştık. adam bir sözüyle bütün bir grubu yönetiyor, aşık atışmasında muhtarı deviriyor vs. zaten ilk 3 filmden sonra ezik ve ayı recep ivedik'ten, alfa recep ivedik'e adım adım evrilen bir recep ivedik var. bu filmde tavan yapmış. birkaç sahne dışında komik bir yer de yok. bu, zayıf bulduğum içeriği.


gelelim takdir ettiğim siyasi tarafına. recep ivedik ,yapısı itibarıyla ilk birkaç filmde sağ seçmene hitap eden bir film iken, bu film başlı başına bir ''akp karşıtı'' filme bürünmüş. bu bürünmenin ilk emareleri 5. ve 6. filmde ufaktan vardı ancak bu filmde adeta göze sokulmuş. bunda şahan gökbakar'ın politik duruşunun değişmesinin başlı başına etkisi var. ünlüler dün yalakayken, bugün tam muhalif olabilir, benim bununla bir zorum yok. öyle yapan ünlüleri muhalif kanattan kaçırmama taraftarıyım ben. ''dün yalakaydın, bugün muhalifsin, senin burada yerin yok'' söylemlerinin muhalif kanada hiçbir yararı yok. o yüzden filmin muhalif kesimlerce de kucaklanması gerektiğini düşünüyorum.

evet, teknik olarak beğenmedim. (konu, içerik, oyunculuklar, filmin komik olmaması) lakin içerdiği siyasi mesajlardan dolayı çok cesur bir hamle olmuş. zaten sinemada gösterilmeyip tamamen disney+ için çıkmış olması da içerdiği siyasi mesajlardan dolayıdır.

şahan gökbakar elini taşın altına koymuş ve müthiş eleştirel bir film çıkarmış, çok da güzel layığıyla icra etmiştir

"recep ivedik izliyorlar" diye aşağılanan o alt tabaka filmi izleyip biraz farkındalık edinse emin olun, bir şeylerin değişmesi için yararı dokunur.

yalnız oyunculukla ilgili birkaç eleştirim olacak. ilk 3 filmde o herkesin ağzında tat bırakan recep ivedik oyunculuğu bu kadar baskın bir karakter, bu kadar her şeye burnunu sokan, atılgan bir karakter değildi. recep ivedik halk içinde sıradan bir insandı. artık her şeyi ben bilirim, ben en iyisini bilirim havaları filmin ilerleyen serilerinde kendini çok göstermeye başladı. bırak, karakter yine sıradan insan olsun, bu kadar atılgan bir karakter olmasına gerek yok recep abi. biz zaten onun bulunduğu ortamda aykırılıklarına "ulan şuna bak keh keh keh" yahut "helal olsun lan iyi yaptın" diyerek içimizden tepki veriyoruz. 

bazı sahnelerde özellikle oyunculuklar itici oluyor. 4-5 ve 6. filmden sonra o rahatsızlığı 7'de de yaşadım kendimce. nurullah abi'ye çok teşekkürler, oyunculuğu filme yediriyor bir şekilde ama nurullah'tan artık kurtulman gerekli, bunu yapmalısın. ve yardımcı oyuncuları bu kadar aşağılaman, hor görüp hakaret etmen sana eksi yazıyor, bunu bil.

recep ivedik'in tipi, sesi ve davranışlarında bariz değişikliğe gidilmiş 7. filmde (kısmen spoiler içerir)

çok fazla sosyal mesaj barındıran, az komik bir yapıt ortaya çıkmış. her zamanki gibi ege köylerine ve halkına torpil geçilmiş. gülmekten daha çok bilinçlenmeye ihtiyacınız var ise sizin için uygun bir film olabilir fakat salt gülmeye yer arıyorsanız o film bu film değil. 

avukat büşra'nın bürünmüş olduğu rolü ve kişiliği itici buldum. filmin saçma yönlerinden biri de ne hikmetse tam da recep köye gittiğinde avukat büşra ve arkadaşı kamp yapmak için karavanı recep'in evinin yanına çekiyor. klasik olarak önce tartış, nefret duy ve sonra can ciğer kuzu sarması olarak köyü beraber kurtarın, kusura bakmayın ama olmamış bu. 

muhtarın keskin bir u dönüşü yaparak holding bilgilerini sızdırması filmin kilit noktasıydı. böyle bir noktayı çakal muhtar asım'a atfetmeleri de oldukça absürttü. ayrıca erdem ve amcasından daha büyük bir intikam beklerken gittiler, külüstür arabayı ateşe verdiler. yani filmde birçok yerde kopukluklar ve saçmalıklar vardı. 

yine de sosyal medya mesajı açısından başarılı olur diye düşünüyorum. recep ivedik karakteri komedi unsuru olarak yaratılmış bir karakter ve bu tür senaryolar ona yakışmamış diyebilirim. recep'i bizler hayvanlığı ve löm sözlülüğü ile tanıdık fakat bu filmde adeta pısırık bir şey olmuş çıkmış. neyse bakalım, 8'de bunu telafi eder şahan gökbakar.