Yaptığınız Sangriayı Mükemmel Hale Getirmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarının favori içkilerinden sangria'yı yaparken dikkat etmeniz gereken basit ama önemli şeyler var.
Yaptığınız Sangriayı Mükemmel Hale Getirmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
iStock

aslında içecek alanında yazı yazmak huyum değildir ama püf noktasını bulamadığım için bu sıcaklarda adamakıllı sangria yapmak isteyenlere bir katkım olmasını istedim. 

denemeler sebebiyle 4 gündür kaç tane şarabım ziyan oldu ama bugün itibarıyla muradıma erdim. o kadar esmer şekerlere, vay efendim şuruplara falan gerek yok aslında. meyve içerisinde bekledikçe tadını güzelleştiren şarapların seçimi işin püf noktası. çoğu reçetede belirtildiği gibi, meğer bu mereti elimize geçen her şaraptan yapamıyormuşuz.

öncelikle şarapta tanen denen unsuru bilmemiz gerek çünkü bu şey üzüm tadında, tohumlarda ve saplarda, şarap tadını acı veya büzücü hale getirebilen doğal olarak oluşan bileşiklere deniyor. biz sangria yapımında bol tanenli (cabernet sauvignon) üzümleri tercih ettiğimizde şarap soğutarak beklettiğimizde ortaya rahatsız edici ekşilikte bir karışım çıkıyor. yurtdışında taneni az olan pinot noir yaygın olarak kullanılsa da ben meyve aromalı, hafif-orta gövdeli, düşük asitli ve düşük tanenli kalecik karasını tercih ettim ve muazzam sonuçlar aldım. öyle çok pahalı ya da ithal şaraplara gerek yok. damak tadınıza uygun bir markadan kalecik karası işinizi görüyor.


şarap olayını geçtikten sonra bu içeceğin portakal haricinde belirli bir meyve ile sınırlandırmaya gerek yok. portakal bizim ana meyvemiz çünkü.

şimdi klasik ölçüm 4 çay bardağı seçtiğiniz şaraba 1 çay bardağının yarısı kadar sıktığınız portakal suyu ekliyorsunuz. kalanında ise olgunlaşmış mevsim meyvelerini birer adet içerisine doğruyorsunuz (meyveler kesinlikle dondurulmuş olmayacak). bu aylarda nektarin ya da kırmızı erik çok iyi giderken ağustos sonuna doğru armut ve elmayı deneyebilirsiniz.

yarım portakal ya da bulabilirseniz yarım greyfurt da güzel olabiliyor. bu karışıma yine bir çay bardağının yarısı kadar, varsa brendy yoksa daha azı votka, bu alkolü dengelemek için de varsa bir kaşık akçaağaç şurubu yoksa isteğe bağlı miktarda niğde gazozu yeterli ama gazoz işini en sonuna saklamalıyız çünkü karışımımız en az 4-6 saat buzdolabında bekleyecek ve meyvelerin tadı iyice şarabımıza geçecek. en sonunda benim gibi hafif bitterness bir tat istiyorsanız sorun yok ama size yoğun gelmişse soğuk niğde gazozu ile dengeleyebilirsiniz (miktar size az gelmişse ikiye çarpın bilemedim şimdi). 

artık sangria yapmasını biliyoruz.