Yarattığı Depremle Erdoğan'a İBB Başkanlığı Yolunu Açan İSKİ Skandalı Nedir?

17 Eylül 1993 tarihinde Hürriyet Gazetesi'nin "Rüşvet SHP’ye böyle aktı" manşetiyle duyurduğu İSKİ Skandalı, yakın tarihimizin en dikkat çekici olaylarından biriydi.
Yarattığı Depremle Erdoğan'a İBB Başkanlığı Yolunu Açan İSKİ Skandalı Nedir?

bilindiği üzere içme suyu, çeşitli nedenlerden dolayı klorlanmaktadır. ülkemizde o dönem bu kloru üreten bir tane firma vardır ve o da iş adamı halil bezmen'e aittir. mevcut bir tane firma olduğundan dolayı fiyat, pazarlık usulü ile belirlenmektedir. dolayısıyla devlet, müthiş bir rant kapısı olarak kullanılmıştır. 

bu duruma gözü açık bir kimya firması müdahale etmiştir ve iski'ye kendilerinin de ihaleye aday olduklarını belirten faksı çekmişlerdir. ama nedense bu faks hasır altı edilmiş ve klor alımı yine pazarlık usulü, fahiş bir fiyatla bezmen'in firmasından yapılmıştır. bu duruma şaşıran kurnaz kimya firması -ki zannımca kesinlikle haklıdır- iski'ye bir daha faks çekmiştir; gönderdikleri ilk faksa rağmen ihale açılmadığını, bir yanlışlık yapıldığını ama yine de bu hatanın telafi edilebileceğini, bir ihale yapılması gerektiğini söylerler. tabii ki bu fakslarına da cevap alamazlar. 


"sen misin alamayan" derler ve meşhur iski skandalı başlar. bu olaydan birinci derece sorumlu olarak shp'den ibb başkanı seçilen nurettin sözen'in, iski genel müdürlüğü'ne atadığı ergun göknel tutulur.. normalde mahkemede ergun göknel beraat etmelidir. çünkü kendisinin mahkumiyetini gerektirecek bir kanıt bulunmamaktadır. normalde o faksın ergun göknel tarafından hasır altı edilmiş olduğunun; ya faksı ona getirenler aracılığıyla yada ergun göknel'in faksın üstünde ki parafıyla kanıtlanması gerekmektedir. tabii ne böyle bir paraf bulunmuştur ne de bir tanık. sadece diğer sanıklar ergün göknel'in o faksı gördüğünü beyan etmişlerdir ama mahkemenin ilerleyen safhalarında bu beyanlarınıda değiştirdikleri iddia edilmektedir. 

Ergun Göknel

buna rağmen ergün göknel, mahkemenin vicdanına takılmıştır. çünkü yaptığı diğer kirli işler kendisinde potansiyel suçlu imajı oluşturmuş ve bunu da yapmış dedirtmiştir. kendisinde oluşan suçlu damgasının kurbanı olan ergun bey, böylece iski skandalı baş aktörü etiketini de yemiştir. bu skandal sırasında hukukçuların dediğine göre nurettin sözen ve ekibi de göknel'le birlikte aynı cezayı yemeliymiş ya da göknel beraat etmeliymiş. ama bu işte çok büyük siyasi oyunlar da döndüğü için kabağın ergun göknel'in başında patlamasıyla skandal sona ermiştir.

olaydan bir yıl sonra nurettin sözen, 1994 yerel seçimlerinde aday olmadı. istanbul büyükşehir  belediyesi shp'den, refah parti'li recep tayyip erdoğan'a geçti. 1989 yerel seçimlerinde %35,95 alan shp'nin oy oranı 1994'teki yerel seçimlerde %20,30'a düştü.

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?