Yaşayan En İyi Kadın Oyunculardan: Meryl Streep Hakkında Az Bilinenler

21 Oscar adaylığı ve 3 Oscar ödülü ile tam manasıyla yaşayan bir efsane olan Amerikalı oyuncu Meryl Streep'in hayatına dair anektodlar.
Yaşayan En İyi Kadın Oyunculardan: Meryl Streep Hakkında Az Bilinenler

meryl streep, septum deviasyonundan muzdarip. burun kemiğindeki hafif ‘s’ şeklindeki eğrilik onu hiç rahatsız etmemiş olmalı ki cerrahi müdahaleye gerek görmemiş.


gerçek adı ‘mary louise streep’, doğum tarihi, 22 haziran 1949. babası harry william, ona hiçbir zaman ismiyle seslenmeyip kendi uydurduğu isim olan ‘meryl’ olarak hitap etmiş ve adı bu haliyle kalmış.


meryl streep, annesi mary wilkinson’ı gerek davranış biçimiyle gerekse dış görünüşü itibariyle ‘judi dench’e benzettiğini söylüyor çoğu söyleşisinde. annesinin, kendisine sürekli özgüven aşılayarak yol göstermiş bir akıl hocası olduğundan bahsetmeyi ihmal etmiyor.


lisede bir ponpon kızmış ama hanım hanımcık bir ponpon kız.


bir ara hukuk okumayı düşünüyor ama üniversite mülakatına, çalar saatin azizliğine uğrayarak uyuyakaldığı için gidemiyor. bunu bir işaret kabul edip ‘hukuk’ rotasını, yale üniversitesi’nin ‘tiyatro ve oyunculuk’ bölümüne kırarak hayat akışını bir anlamda değiştiriyor.

1976 yılında, yapımcılığını ‘dino de laurentiis’in üstlendiği ‘king kong’ filminin oyuncu seçmelerine katılır. ünlü yapımcının karşısına geçtiğinde dino de laurentiis, oğlu federico’ya döner ve italyanca olarak “bu kadın çok çirkin, neden getirdin bunu buraya” minvalinde çıkışır. streep italyanca söylenilenleri anlar ve “yeteri kadar güzel olmadığımı biliyorum ama işte ben buyum” diye yanıtlar yapımcıyı. sonuçta ‘dwan’ rolünü ‘jessica lange’ alır.


the godfather 1 ve 2 (baba) filmlerinde canlandırdığı ‘fredo corleone’ karakteriyle hafızalarımızda yer etmiş olan ünlü aktör ‘john cazale’ ile 1976 yılında başlayan birlikteliği, oyuncunun yakalandığı akciğer kanseri sebebiyle 12 mart 1978 tarihinde ölümüne dek sürüyor. hastalığı sürecinde ve son günlerinde ‘cazale’in tüm bakımıyla ‘streep’ bizzat ilgileniyor.


1979 yılı yapımı ‘alien’ (yaratık) filminin seçmelerinde finale kalıyor ama sonuçta ‘ripley’ rolünü ‘sigourney weaver alıyor .. ‘weaver’, ‘streep’in üniversiteden yakın sınıf arkadaşı.


hayranları, kendilerini ‘streeper’ olarak adlandırıyorlar.

eşi ‘don gummer’ bir heykeltraş, john cazale’ın ölümünden 6 ay sonra evleniyorlar. 1 oğlu ve 3 kızı var. son çocuğunu 41 yaşındayken dünyaya getiriyor. 


1979 yılında kramer kramer’e karşı filmindeki rolüyle oscar ödülüne layık görülüyor ama ödül heykelciğini, ödül törenini takiben düzenlenen partide gittiği tuvalette unutuyor.


1999 yılı yapımı ’50 cesur kemancı’ filmi için 8 hafta boyunca her gün 6 saat keman dersi alıyor. filmdeki ‘roberta guaspari’ rolü için yarışmış olan diğer isim ise ‘madonna’. ama rolü hak eden ‘streep’ oluyor.


kaynak
: imdb, en.wikipedia, businessinsider, streepers (instagram ve twitter hesapları)