Yayınlandığı Dönemde Muadillerine Pek de Benzemeyen Scooby-Doo Nasıl Ortaya Çıktı?

Scooby-Doo'yu daha yeni sanabilirsiniz ama aslında yayın hayatına 1969'da başlamıştı ve o yıllar için farklı bir anlatıydı. İşte yaratılma süreci.
Yayınlandığı Dönemde Muadillerine Pek de Benzemeyen Scooby-Doo Nasıl Ortaya Çıktı?

scooby-doo; dünyada ve özellikle türkiye'de 80'ler ve 90'ların ikonik çizgi filmleri arasındadır. tom ve jerry, ayı yogi, jetgiller ve çakmaktaşlar .... gibi birçok ikonik çizgi filmlerin yaratıcısı olan hanna-barbera tarafından yaratılmıştır.

İşte o ikili.

bu güzelliğin nasıl ortaya çıktığını anlatmadan önce çizgi filmimizle ilgili eski anılarımızı bir tazeleyelim isterseniz. scooby-doo, nesillerdir çocukları ve yetişkinleri büyüleyen, ikonik bir animasyon dizisidir. 1969 yılında fred, daphne, velma, shaggy ve scooby-doo'dan oluşan mystery inc. ekibinin maceralarını anlatır.

bu beşlimiz nerede bir perili köşk veya kale ya da hayaletlerin ve canavarların dadanmış olduğu ürkütücü yerler varsa hemencecik oraya damlarlar. ortama damladıkları gibi konuyu araştırarak maskelenmiş kötü adamları ortaya çıkarmaya çalışırlar ve bunu yaparken maceralar, gerilim ve mizahın mükemmel bir dengesini sunarak izleyicileri meraklandırarak eğlendirir.

dizinin karakterleri de unutulmazdır. fred, mystery inc.'in doğal lideri ve yakışıklı kahramanıdır. daphne, cesur ve güzel bir kızdır. velma, zeki ve meraklı bir dedektiftir. shaggy ve scooby ise, korkak ama sevimli bir ikilidir. shaggy'nin aşırı iştahı ve scooby'nin korkaklığı, diziye bol bol mizah katmaktadır. ayrıca dizide hiç şiddet içeriği gösterilmemektedir.

sonuç olarak bu grup dünyada doğaüstü ne oluyorsa, hepsini insanların yaptığını ironik olarak gözümüze sokar.

konumuzun başına dönecek olursak

birçok yaratılış hikayesinin ortak noktası olan düzen ve denge arayışı, scooby-doo'nun da başına gelerek onu ortaya çıkarmıştır. 1960'ların sonlarında, bütün televizyon ve film stüdyoları cumartesi sabah programlarında aksiyon-macera serileri, kahramanların bir tehdidi veya canavarı her ne şekilde olursa olsun yenmek, hatta öldürmek için çalıştığı, aralıksız aksiyon ya da tom ve jerry gibi iki karakterin birbirine şiddet uyguladığı içerikler içeriyordu.

aynı zamanda amerika da vietnam savaşı'nın televizyonda yer alması, öğrenci protestoları ve martin luther king jr. suikastının kışkırttığı ayaklanmalar hatta j. f. kennedy'nin vurulması siyasi çalkantılara ahlaki paniğe yol açmıştı.

bunun üzerine medyadaki şiddetin çocuklar üzerindeki etkilerine ilişkin kültürel kaygılar başladı dönemin amerika başkanın lyndon b. johnson, şiddetin nedenleri ve önlenmesine ilişkin bir ulusal komisyon atandığını duyurdu. işte kurulan bu kurul çocukların izlediği cumartesi sabah kuşağını tamamen ortadan kaldırmaya göz dikti.

bunun üzerine yapımcılar cumartesi sabahının manzarasında kalıcı bir değişikliğe gitme kararı aldı. aksiyon, şiddet ve bilim kurgu macerasından uzaklaşıp çizgi film programlarında komediye yöneleceklerini duyurdu .

tüm bu sert reaksiyon daha yumuşak, daha nazik bir animasyon kahramanının yaratılmasının yolunu açacaktı. scooby-doo fikri, 1960'lardaki popüler gençlik programlarından ve sitcomlardan (the archie show gibi...) ilham aldı.

daha sonra fred silverman'nin aklına bir fikir geldi gizemleri çözecek genç bir rock grubuydu. bu fikirle the archie show'un başarısını kopyalamak istiyordu. bunun için hanna-barbera'ya gitti ve üzerinde çalışmaya başladılar. ortaya çıkardıkları ilk taslak gizemler beşlisi adını taşıyan bir gruptu. üyeler ise geoff, mike, kelly, linda, ww (ek bir erkek kardeşti) ve too much adında bir çoban köpeğiydi(burada köpek adamdan sayılmamıştı).

fred silverman'a göre bunlar the archie show'un kötü bir kopyası idi ve çizim tahtalarını temizlemelerini söyledi. çizerlerin aklına the many loves of dobie gillis isimli sitcom geldi.


üstteki fotoğrafa iyice baktığınızda, oldukça açık bir şekilde görülüyor ki fred, dobie'dir, daphne, thalia'dır, shaggy, maynard'dır ve velma, zelda'dır. bunu gören fred silverman ufak bir gülümsemeyle karakterleri kabul ederken, 13 eylül 1969'da scooby doo wher are you? dizisinin ilk bölümü yayınlandı.

işte o günler bu günlere scooby-doo, hala yeni nesil izleyicileri eğlendirmeye devam eden, zamana meydan okuyan bir klasiktir. eğlenceli maceraları, unutulmaz karakterleri ve kültürel etkisiyle scooby-doo, animasyon dünyasının en önemli eserlerinden biri olarak yer almaktadır.

kaynak: 1 / 2 / 3