Yaz Gelmişken Plajların Tozunu Attırmak İsteyen Erkekler İçin Barfiks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sadece estetik değil; fit bir vücuda giden yolun da geçtiği barfiks sporu size kendinizi çok iyi hissettirebilir. Oldukça basit bir altyapısı olan bu spor, size vakit kaybettirmeden başlama isteği uyandıracak. Sözlük yazarları anlatmış.
Yaz Gelmişken Plajların Tozunu Attırmak İsteyen Erkekler İçin Barfiks Hakkında Bilinmesi Gerekenler
iStock.com


tanrı'nın erkeğe armağanı, çok az bir zaman ayırarak omuz, kol, karın kaslarını öttürme şansı.. otuz saniye ayırıyorsun onlarca mekik çekmiş, dambilla bir araba hareket yapmış gibi oluyorsun. hemen akabinde yürümesi gezinmesi çok zevkli oluyor, vücut tek parça hareket ediyor, adamın başı götü ayrı oynamıyor.

günde 5-10 tane çeken adamın ömrü uzar, karıdan kızdan yana sıkıntıları azalır diyorum.

vücudu hizaya sokan, neredeyse her kası çalıştıran spor hareketi.


kapıya asıp hepsiburada'dan aldığım, taşınabilir; dandik gelmişti ilk başta bunu itiraf etmek lazım şimdi, takması falan epey bi zaman almıştı, uzatmadan kapının üzerine asılı bu aletle habire barfiks çekmeye başladım. öncesinde altı yedi tane çekerdim, şimdikini söylemeyeyim, salla. bu bir iki yıl içerisinde sabah kalkınca, öğlen, akşam demeden başladım. tabii sonuç çok iyi oldu. boy 1.80, kilo da 80, kardiyo ile de istediğime ulaştım denilebilir. kas kütlesini artırmak için birebir hareket velhasıl. ayrıca bel, sırt, kol karın kaslarını geliştirmesi de cabası. barfiks çekerken dikkat edilecek hususlardan biri de şudur; barfikste asılıyken"c" harfine benzer bir şekilde ayakları da kaldırmak, adonis ve six pack için de faydalı, denedim test ettim. şayet vücudu iyi bir hale getirmek isteyen varsa bunu önemle yapmalı, şiddetle tavsiye edilir. kolay gele.

çok az emek, çok fazla getiri...işte barfiks böylesine verimli ve iktisadi bir çalışma. üstelik her türlü sırt ağrısı ve omurga problemlerini de yok ediyor. bu sebeple cümle aleme şiddetle ve önemle tavsiye olunur. bir sporcu hareketi değil, ab-ı hayat çeşmesi mübarek...

çekilme tarzına bağlı olarak, göğüs omuz, sırt ve kanatlar üzerinde farklı etkiler yaratabilecek, mühim bir hareket.


birleşik bir hareket olduğu da göz önüne alınırsa, çekiş gücünün gerektiği bilimum spor ve özellikle vücut geliştirme için elzemdir. bele halat ile ağırlık takarak ya da ayağa dambıl geçirerek de gerçeklenebilir, dadından yinmez.

delikanlı bodycinin eli nasırlı olur.

ecnebicesi chin-up yada pull-up olarak geçmekte olan pek faydalı ve de pek zor egzersiz çeşidi. avuçiçleriniz size bakar şekilde tutunarak çekerseniz pazularınız(biseps), yok dışarı bakacak şekilde barı kavrayıp çekerseniz sırtınız çalışacaktır daha çok. ayrıca avuçiçi dışa bakarken kolları geniş tutarak çekmek de kanat kaslarınızı geliştirecektir.

ayrıca bunu yapanlar bunu da yapar diyerek: (bkz: mekik) (bkz: şınav) (bkz: dips)

vücut ağırlığı kullanılarak yapılan spor hareketleri arasında yapılması en zor olan egzersiz.


bir barfiks bile çekemiyorsanız, ilk önce fazla yağlardan kurtulmaya çalışın. hem vücut ağırlığınız azalacağı için kaldıracağınız ağırlık azalmış olacak, hem de yağları yakarken kaslarınızı da bir miktar geliştirmiş olacaksınız. bir diğer alternatif, negatif barfiks çekmek yani zıplayarak yukarı çıkıp, aşağı kontrollü bir şekilde inmeye çalışmaktır. aşağı inerken çalışan kaslar zamanla yukarı kalkmanızı sağlayacak kadar gelişecektir. son alternatif, birinin yukarı kalkmanıza yardım etmesi. açıkcası bu yöntem benim hiç işime yaramadı. belimden tutulduğumda yeterince destek alamadım, delikanlılığa leke sürdürtmemek için daha aşağılara da el sürdürtmedim.

her şeyden önemlisi, ilk barfiksinizi çekene kadar sakın pes etmeyin. ilk barfiksinizin verdiği mutluluk, akıttığınız terlere değecektir

edit: yardımlı barfiks sırasında ayak bileklerinin birliştirilmesi ve destek veren kişinin ayak bileğinden destek olması gerekiyormuş. uyarısı için solak a teşekkürler